Forum Discuţii juridice Executare silită Cerere de executare silita la un credit la care ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cerere de executare silita la un credit la care instanta s-a pronuntat deja la cererea unu alt recuperator

Buna ziua, am urmatoarea situatie. In luna Octombrie 2017 SECAPITAL a cerut in instanta executarea silita la un credit din 2005 la care nu am mai putu plati din 2007. Instanta a respins cererea ca neintemeiata. Zilele trecute, consultand site-ul judecatoriei, am vazut ca o alta enitate - INVESTCAPITAL a cerut executarea silita tot pentru acel credit. Este legal asa ceva?
Buna ziua,

Nu este legal. Dar aceasta nelegalitate trebuie invocata in instanta. Nu ramaneti pasiv, solicitati ajutorul unui specilist in executare silita.

StefanMM a scris:

Buna ziua, am urmatoarea situatie. In luna Octombrie 2017 SECAPITAL a cerut in instanta executarea silita la un credit din 2005 la care nu am mai putu plati din 2007. Instanta a respins cererea ca neintemeiata. Zilele trecute, consultand site-ul judecatoriei, am vazut ca o alta enitate - INVESTCAPITAL a cerut executarea silita tot pentru acel credit. Este legal asa ceva?

Multumesc frumos, imi puteti recomanda un specialist?
Multumesc frumos, imi recomandati un specialist? Mentionez ca dosarul de cerere de executare silita nu este finalizat. Prima sedinta se va tine peste cateva zile. Pot face ceva in acest sens? Ma pot prezenta la judecatorie cu o copie dupa dosarul in care a fost declarata cererea ca neintemeiata?

Cabinet de avocat Galan Marilena-Roxana a scris:

Buna ziua,

Nu este legal. Dar aceasta nelegalitate trebuie invocata in instanta. Nu ramaneti pasiv, solicitati ajutorul unui specilist in executare silita.

StefanMM a scris:

Buna ziua, am urmatoarea situatie. In luna Octombrie 2017 SECAPITAL a cerut in instanta executarea silita la un credit din 2005 la care nu am mai putu plati din 2007. Instanta a respins cererea ca neintemeiata. Zilele trecute, consultand site-ul judecatoriei, am vazut ca o alta enitate - INVESTCAPITAL a cerut executarea silita tot pentru acel credit. Este legal asa ceva?

Speta dvs trebuie analizata in concret. Inteleg ca in acest moment este inregistrata o cerere de incuviintare a executarii silite. Aceasta se va solutiona in camera de consiliu, fara prezenta partilor. Ulterior se va transmite o adresa de infiintare a popririi catre banci si catre angajator. Dvs. veti avea la dispozitie 15 zile sa formulati contestatie la executare in care va trebui sa invocati toate nelegalitatile executarii silite.
Multumesc frumos. Referitor la specialistul in executari silite imi puteti recomanda pe cineva?