avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Posibila eroare in calcul gradatie, respectiv salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Posibila eroare in calcul gradatie, respectiv salariu

Buna ziua,
Din iunie 2015 sunt salariat în functia publică de executie de consilier cls. I gradul profesional asistent, gradația 4, clasa de salarizare 42. L a angajare beneficiam de un salariu de baza de 1.090 lei la care s-a adăugat suma corespunzătoare stimulentului de 33 lei și suma de 91 lei corespunzatoare sporului de condiții vătamatoare, rezultând un salariu de 1 214 lei. Consider că la o vechime de 21 de ani și 9 luni vechime în acest moment, nu este calculat corect salariu. implicit incadrarea in gradația 4, ar fi trebuit 5. La 1 ianuarie 2017 beneficiam de un salariu minim brut de 1450 lei, la care se adauga stimulent 36 lei si spor conditii vatamatoare de 116 lei rezultand salariul de 1 602 lei. Acum cu noua incadrare, salarizare unitara beneficiez de salariul de baza 2. 229 la care se adauga un conditii vatamatoare 145 lei.
Va rog, in limita posibilitatilor sa ma sprijiniti in a afla daca pentru calcul gradatie se calculeaza si somajul de 1 an si noua luni in doua transe pana in 1995 si 1 an 09 2010 - 08. 2011. Am obtinut adeverintele de la CNPAS (Casa Nationala de Pensii) si aceste perioade sunt considerate conditii normale de munca. Mentionez ca in acest moment salariul net este de 1 460, avand o deducere de 695 lei (2 copii majori in intretinere). In speranta ca ma puteti ajuta in calculul salariului corect, respectiv gradatie, va multumesc!

Alte discuții în legătură

Spor de vechime 3 ani functionar public cosss17 cosss17 Buna ziua, Va scriu cu rugamintea de a ma ajuta sa-mi calculez si eu sporul de vechime in munca. Mentionez ca am o vechime in munca de 3 ani, clase de ... (vezi toată discuția)
Salarizare functie publica de conducere lauratoader2006 lauratoader2006 Un funcționar public din cadrul unei primării comuna, începând cu data de 01 septembrie 2013 se numește în funcția publică de Inspector, clasa I, grad ... (vezi toată discuția)
Spor de vechime miha18 miha18 Buna ziua. Suntem o institutie publica . In prezent, prin aplicarea Legii cadru 284/2010, in salariul de baza este inclus si sporul de vechime. Avand in ... (vezi toată discuția)