avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata

Sunt barbat am o vechime de 35 ani lucrati in tara si 4 ani in strainatate,intrebarea mea este daca cei 4 ani lucrati in strainatate cu contract legal se adauga linga cei 45 ani cotizati in tara pt ca sa ma penalizeze mai putin la pensie anticipata.
Ultima modificare: Marți, 8 Mai 2018
giorgio24, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:17, 8 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se adauga la stagiu.
Nu intra in calculul pensiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul anilor (stagiului) de muncà MIHAILSANDULESCU MIHAILSANDULESCU Sînt cetàteam român cu domiciliul în stràinàtate si cu dublà cetàtenie, românà si francezà nàscut 26 februarie 1954. Pe 1 octombrie 2015 am iesit ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa a ii-a modificat 2014 a legii nr. 380/2013 ContSters307950 ContSters307950 O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani. Legea pentru grupa a II ... (vezi toată discuția)
Se adaugă anii munciți în străinătate la vechimea în munca pentru ieșirea la pensie mihaela273 mihaela273 sotul meu a lucrat 2 ani si 10 luni, legal, in Germania, intre 1991-1995 .la plecarea in tara i s-au returnat sumele corespunzatoare contributiilor.va intreb ... (vezi toată discuția)