Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Un sfat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Un sfat

Am ambii parinti pensionari , tatal cu 39 ani in campul muncii si mama cu 34 ani in campul muncii pe cartea de munca cu ani de gradul 2 ...Cu actualele “mariri” tatal are 1100 ron si mama 900 ron . Se poate face ceva ?.am auzit ca multe persoane au dat in judecata Casa NAtionala de Pensii? si au castigat( marire pensie+ ceva din urma)
Daca aveti probe ca ceva este in nergula in aceste dosare, depuneti cerere de revizuire in baza art.107(1) din legea 263/2010 in care sustineti ce este in neregula.
Daca va nemultumeste decizia pe care o primiti o puteti contesta la Comisia Centrala de Contestatii in termen de 30 de zile.
Dupa depunerea contestatiei asteptati trecerea a 2 luni(60 de zile) apoi puteti deschide actiune in instanta facand dovada parcurgerii procedurii prealabile instituite de art.149(1) din legea 263/2010(contestatia).
Pai unde se face revizuirea? La casa nationala de pensii? Puteti fii mai explicita va rog frumos?

Carp Mircea a scris:

Daca aveti probe ca ceva este in nergula in aceste dosare, depuneti cerere de revizuire in baza art.107(1) din legea 263/2010 in care sustineti ce este in neregula.
Daca va nemultumeste decizia pe care o primiti o puteti contesta la Comisia Centrala de Contestatii in termen de 30 de zile.
Dupa depunerea contestatiei asteptati trecerea a 2 luni(60 de zile) apoi puteti deschide actiune in instanta facand dovada parcurgerii procedurii prealabile instituite de art.149(1) din legea 263/2010(contestatia).

Pai unde se face revizuirea? La casa nationala de pensii? Puteti fii mai explicita va rog frumos?

Carp Mircea a scris:

Daca aveti probe ca ceva este in nergula in aceste dosare, depuneti cerere de revizuire in baza art.107(1) din legea 263/2010 in care sustineti ce este in neregula.
Daca va nemultumeste decizia pe care o primiti o puteti contesta la Comisia Centrala de Contestatii in termen de 30 de zile.
Dupa depunerea contestatiei asteptati trecerea a 2 luni(60 de zile) apoi puteti deschide actiune in instanta facand dovada parcurgerii procedurii prealabile instituite de art.149(1) din legea 263/2010(contestatia).

Dosarul se afla la casa locala.
La casa locala se depune orice fel de cerere legata de pensie.

Gabos11 a scris:

Pai unde se face revizuirea? La casa nationala de pensii? Puteti fii mai explicita va rog frumos?

Carp Mircea a scris:

Daca aveti probe ca ceva este in nergula in aceste dosare, depuneti cerere de revizuire in baza art.107(1) din legea 263/2010 in care sustineti ce este in neregula.
Daca va nemultumeste decizia pe care o primiti o puteti contesta la Comisia Centrala de Contestatii in termen de 30 de zile.
Dupa depunerea contestatiei asteptati trecerea a 2 luni(60 de zile) apoi puteti deschide actiune in instanta facand dovada parcurgerii procedurii prealabile instituite de art.149(1) din legea 263/2010(contestatia).

Comisia Centrala banuiesc ca este ce a din Bucuresti? Sau tot locala? Va multumesc weekend placut