avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Un sfat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Un sfat

Am ambii parinti pensionari , tatal cu 39 ani in campul muncii si mama cu 34 ani in campul muncii pe cartea de munca cu ani de gradul 2 ...Cu actualele “mariri” tatal are 1100 ron si mama 900 ron . Se poate face ceva ?.am auzit ca multe persoane au dat in judecata Casa NAtionala de Pensii? si au castigat( marire pensie+ ceva din urma)
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:55, 28 Mai 2018
Daca aveti probe ca ceva este in nergula in aceste dosare, depuneti cerere de revizuire in baza art.107(1) din legea 263/2010 in care sustineti ce este in neregula.
Daca va nemultumeste decizia pe care o primiti o puteti contesta la Comisia Centrala de Contestatii in termen de 30 de zile.
Dupa depunerea contestatiei asteptati trecerea a 2 luni(60 de zile) apoi puteti deschide actiune in instanta facand dovada parcurgerii procedurii prealabile instituite de art.149(1) din legea 263/2010(contestatia).
Pai unde se face revizuirea? La casa nationala de pensii? Puteti fii mai explicita va rog frumos?

Carp Mircea a scris:

Daca aveti probe ca ceva este in nergula in aceste dosare, depuneti cerere de revizuire in baza art.107(1) din legea 263/2010 in care sustineti ce este in neregula.
Daca va nemultumeste decizia pe care o primiti o puteti contesta la Comisia Centrala de Contestatii in termen de 30 de zile.
Dupa depunerea contestatiei asteptati trecerea a 2 luni(60 de zile) apoi puteti deschide actiune in instanta facand dovada parcurgerii procedurii prealabile instituite de art.149(1) din legea 263/2010(contestatia).

Pai unde se face revizuirea? La casa nationala de pensii? Puteti fii mai explicita va rog frumos?

Carp Mircea a scris:

Daca aveti probe ca ceva este in nergula in aceste dosare, depuneti cerere de revizuire in baza art.107(1) din legea 263/2010 in care sustineti ce este in neregula.
Daca va nemultumeste decizia pe care o primiti o puteti contesta la Comisia Centrala de Contestatii in termen de 30 de zile.
Dupa depunerea contestatiei asteptati trecerea a 2 luni(60 de zile) apoi puteti deschide actiune in instanta facand dovada parcurgerii procedurii prealabile instituite de art.149(1) din legea 263/2010(contestatia).

Dosarul se afla la casa locala.
La casa locala se depune orice fel de cerere legata de pensie.


Gabos11 a scris:

Pai unde se face revizuirea? La casa nationala de pensii? Puteti fii mai explicita va rog frumos?

Carp Mircea a scris:

Daca aveti probe ca ceva este in nergula in aceste dosare, depuneti cerere de revizuire in baza art.107(1) din legea 263/2010 in care sustineti ce este in neregula.
Daca va nemultumeste decizia pe care o primiti o puteti contesta la Comisia Centrala de Contestatii in termen de 30 de zile.
Dupa depunerea contestatiei asteptati trecerea a 2 luni(60 de zile) apoi puteti deschide actiune in instanta facand dovada parcurgerii procedurii prealabile instituite de art.149(1) din legea 263/2010(contestatia).



Comisia Centrala banuiesc ca este ce a din Bucuresti? Sau tot locala? Va multumesc weekend placut

Alte discuții în legătură

Pensionare Psiholila Psiholila Daca nu sunt de acord cu răspunsul de la contestația făcută la decizia de pensionare, dar au trecut 2 ani ce fac? (vezi toată discuția)
Unde se contesta decizia referitoare la pensie? ionutt ionutt Buna dimineata! Unde se contesta o decizie de constituire de debit emisa de Casa judeteana de pensii prin care s-a dispus recuperarea contributiei de ... (vezi toată discuția)
Actiune in instanta impotriva deciziei de pensie pentru limita de varsta AKM AKM Am primit decizia de pansionare pentru limita de varsta si am contestat-o la Casa de pensii...am primit raspuns dar nu sunt multumit de raspuns ,cresterea ... (vezi toată discuția)