Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Cumpărare masina
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Cumpărare masina

Buna ziua. Am cumparat o masina si in bord are cu 50000 de km mai putin decat in calculatorul masini. Pot demonstra cu acte diferența de km. Pot recupera ceva de la vânzător pentru ca am fost înșelat?
Ionutpin, utilizator
Bună ziua!
Puteți, apreciez că ați putea formula fie o acțiune estimatorie, fondată pe garanția contra viciului ascuns al bunului, fie o acțiune pe îmbogățire fără justă cauză (aș merge pe prima
variantă, a doua are caracter subsidiar, insă prima impune o serie de precizări și condiții).
Mai mult decât atât, puteți formula plângere penală pentru săvârșirea infracțiunii de înșelăciune.
Daca veti face plangere penala sau veti deschide actiune in instanta impotriva vanzatorului puteti solicita organului judiciar sa aprobe efectuarea unei expertize tehnice judiciare in specializarea auto.