Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Înșelăciune?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Înșelăciune?

Am cumpărat o mașină de la un vânzător care susținea ca are acte în regula (fiscal) și nu are iar partea mecanica la fel, a zis ca e buna și nu e asa. Am dovezi (mesaje și dialog), se poate înainta o plângere în acest caz? Prejudiciul è 4100. Ce aș putea, trebuie sa fac mai departe? Mulțumesc.
ContSters473922, utilizator
Cum vad cine ce a scris la întrebarea mea? Mulțumesc anticipat
Bună ziua!
Puteți, apreciez că ați putea formula fie o acțiune estimatorie, fondată pe garanția contra viciului ascuns al bunului, fie o acțiune pe îmbogățire fără justă cauză (aș merge pe prima
variantă, a doua are caracter subsidiar, insă prima impune o serie de precizări și condiții).
Mai mult decât atât, puteți formula plângere penală pentru săvârșirea infracțiunii de înșelăciune.
Recomandabil ar fi să apelați la serviciile unui avocat.