avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Care este venitul care se ia in calcul la stabilirea pensiei alimentare? Cel brut sau cel net? Fostul meu sot nu imi spune niciodata ce salariu are, ii plateste pensie alimentara fiicei noastre, 200 lei lunar, pentru ca asa a socotit el ca e suficient, desi trebuie sa plateasca 25% din venit. Cum pot afla ce salariu are, tinand cont ca lucreaza in acelasi birou cu angajatii de la resurse umane? Multumesc.
roxi13 a scris:

Care este venitul care se ia in calcul la stabilirea pensiei alimentare? Cel brut sau cel net? Fostul meu sot nu imi spune niciodata ce salariu are, ii plateste pensie alimentara fiicei noastre, 200 lei lunar, pentru ca asa a socotit el ca e suficient, desi trebuie sa plateasca 25% din venit. Cum pot afla ce salariu are, tinand cont ca lucreaza in acelasi birou cu angajatii de la resurse umane? Multumesc.


As dori sa mai intreb care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac pentru a cere instantei marirea pensiei alimentare? Multumesc.
As dori sa mai intreb care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac pentru a cere instantei marirea pensiei alimentare? Multumesc.

Faceti cerere catre judecatoria unde locuiti dvs si chemati in judecata persoana care trebuie sa plateasca pensia. Cereti instantei sa dispuna majorarea pensiei alimentare.
luiza2008 a scris:

As dori sa mai intreb care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac pentru a cere instantei marirea pensiei alimentare? Multumesc.

Faceti cerere catre judecatoria unde locuiti dvs si chemati in judecata persoana care trebuie sa plateasca pensia. Cereti instantei sa dispuna majorarea pensiei alimentare.


Nu am nevoie de ajutorul unui avocat?
Nu am nevoie de ajutorul unui avocat?


Ba da. Solicitati ajutorul unui avocat pentru redactarea cererii,el stiind cel mai bine cum sa o formuleze.:)
Stoica Ioana a scris:

Venitul net e cel avut in vedere, pentru stabilirea cuantumului pensiei de intretinere.In vederea aflarii veniturilor realizate( pe langa salariu, si altele prezinta un caracter continuu ), reprezentatul legal se poate adresa societatii unde fostul sot isi desfasoara activitatea in munca , Administratia Financiara, ITM.

Succes.


Se poate cere plata pensiei alimentare si retroactiv? De exemplu, sa se ceara adeverinta de la locul de munca al fostului sot, cu perioada de la divort pana in prezent, iar daca se constata diferenta intre ce a platit el si care ar fi trebuit sa fie suma corecta, sa se dispuna plata diferentei.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara roxi13 roxi13 Se poate cere plata pensiei alimentare si retroactiv? De exemplu, sa se ceara adeverinta de la locul de munca al fostului sot, cu perioada de la divort pana in ... (vezi toată discuția)
Întrebări pensie de întreținere bijou8 bijou8 Buna ziua, Am urmatoarele intrebari legate de plata pensiei alimentare: 1.Daca tatal nu are serviciu este obligat la plata unei pensii de 1/4 din salariul ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara minor / crestere suma din oficiu - in instanta dorinaisac dorinaisac Buna ziua! Conform hotararii judecatoresti a fost stabilit procentul pentru plata pensiei alimentare. Daca venitul net se modifica, respectiv creste.. petentul ... (vezi toată discuția)