Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare de la mama la fiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare de la mama la fiu

Buna seara !

In urma cu 14 ani mama mea mi-a vandut un imobil si a pus clauza sa locuiasca in timpul vietii in acel imobil. Imobilul se afla in alt oras, iar mama a venit sa locuiasca la mine pentru ca are o varsta inaintata si are nevoie de ajutorul meu. Doresc sa vand casa in care a locuit ea, dar nu pot sa fac acest lucru pentru ca ma incurca acea clauza. Mama vrea sa renunte la aceasta clauza, ea fiind in deplinatatea facultatilor mintale, avand si document de la medic in acest sens. Notarul insa sustine ca trebuie sa ii constituim habitatul, dar persoana de la "Imobiliare" care s-a interesat in acest sens, sustine ca poate sa dea o declaratie la notar prin care sa renunte la acest habitat, dansa locuind impreuna cu noi. De ce se interzice mamei acest lucru cand ea doreste renuntarea la acesta ? Cu multumiri anticipate, astept un raspuns.
Buna seara,
Mama poate merge la notar sa solicite renuntarea la dreptul de abitatie in acel imobil urmand a se stabili, eventual, la actuala adresa unde locuieste acum.
Mergeti la un notar care este deacord cu acest fapt.
Dupa ce se semneaza declaratia trebuie ridicata de la CF clauza.