Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Angajare perioada determinata
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Angajare perioada determinata

Buna ziua,
Voi angaja in perioada imediat urmatoare personal pt amenajarea unui teren(gard + nivelare teren..etc)Vor fi angajati pe perioada determinata pana la terminarea amenajarii terenuilui. Ma intereseaza, pe langa contractul de munca, ce acte trebuie sa mai fac cu acesti angajati? Fise SSM? Pot sa le fac eu instructajul? Este nevoie sa tin documentele de angajare la teren in eventualitatea controlului? Va intreb pt ca pana acum am auzit mai multe pareri, nu stiu pe ce ma pot baza. Multumesc!
Buna seara,
Pe lângă contractele de munca va trebui să aveti: fișele de medicina muncii, dosar SSM cu fise de instruire.
Puteti sa va asumati atribuțiile pe linie SSM dacă îndepliniți condițiile de mai jos:
a) sunt maxim 9 angajati
b) aveti un curs de pregatire in domeniul SSM cu durata minimă de 40 ore
c) va desfășurati activitatea în același loc în mod efectiv și cu regularitate.
Buna ziua,
Va multumesc, am contactat un specialist in domeniu. O zi placuta va doresc.
Nu uitati de:
-intocmire instructiuni proprii pentru activitatea pe care o desfasoara si pentru echipamentele tehnice utilizate pentru desfasurarea activitatii,
-identificarea si evaluarea riscurilor profesionale la care se expun lucratorii in timpul desfasurarii activitatii,
-pastrarea materialelor de instruire intocmite pentru instruirea lucratorilor,
-intocmirea listei cu echipament individual de protectie si dotarea lucratorilor conform acestei liste.
Intermediar unic a scris:

Buna ziua,
....Este nevoie sa tin documentele de angajare la teren in eventualitatea controlului? Va intreb pt ca pana acum am auzit mai multe pareri, nu stiu pe ce ma pot baza. Multumesc!

Codul Muncii
art.16
....
(4) Angajatorul este obligat sa pastreze la locul de munca o copie a contractului individual de munca pentru salariatii care presteaza activitate in acel loc.
.....