Forum Discuţii juridice Executare silită Popriri conturi
Discuție deschisă în Executare silită

Popriri conturi

As dori sa stiu daca datoriile catre stat se prescriu si la cati ani.
M -am trezit cu conturile poprite pentru o regularizare la impozitul pe salariu din 2009. In 2015 am avut o somatie de 45 de lei pe care am achitat-o,dar acum fara nici o alta instiintare mi s-a pus poprire pe conturi pentru suma de 111lei. Ajuns la Anaf nu mi s-a explicat decat ca ceea ce am platit in 2015 a fost o parte iar acum mai am de achitat nu 111lei ci 139 lei. Nu reusesc sa inteleg ce se intampla si de ce eu persoana fizica sunt sanctionata pentru ceea ce platea atunci angajatorul. Ce sanse am sa fiu din nou poprit peste un timp pentru ca Anaful mai descopera o parte de datorie? O angajata m-a incurajat spunand ca ar putea sa mai apara datorii de la cheltuielile de judecata,judecata la care Anaf nu m-a chemat.
Codul de procedura fiscala prevede un termen de peste 5 ani pentru intervenirea prescriptiei extinctive, cu toate acestea, daca vi s-au trimis comunicari, somatii, etc, datoriile nu se prescriu vreodata, ba mai mult chiar daca s-ar prescrie, anaful nu se impiedica de acest fapt pentru a continua executarea silita, ba si mai mult executarea silita o face calculatorul, care la Anaf are statut de entitate decidenta. Pare o gluma, dar nu este. Pentru a rezolva problema dvs, fie platiti si dati niste acatiste la biserica, fie mergeti cu actele la un specialist sa le citeasca si sa vada exact care-i problema.