Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... executare bun imobil pt credit nevoi personale fara ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

executare bun imobil pt credit nevoi personale fara garantii?

am un credit de nevoi personale in val de 8.000 EUR,am intarziat cu rata vreo 2 luni si cei de la firma de recuperari ma ameninta cu executarea bunurilor personale in conditiile in care eu nu am girat cu nimic pt. acest credit,in contract se specifica ca pot fi urmarite doar veniturile adica salariul.Daca nu mai platesc ratele si sunt angajata pe salariul minim ce imi pot face?
Chiar daca nu ati girat cu nici un bun personal, creditorul poate sa investeasca contractul de credit si sa utlizeze toate formele de executare silita: poprire asupra drepturilor banesti, urmarire bunurilor mobiliare si imobiliare, prin vanzarea acestora, pana la acoperirea intregii datorii, inclusiv cheltuielile de executare silita.
Ar trebui sa veniti cu mai multe elemente, referitor la intarziere. Dvs. spuneti ca "am intarziat cu rata vreo 2 luni". La fel ce este cu firma de recuperari, daca va somat banca etc.
Da chiar daca la creditul personal nu ati girat cu nici unul din bunurile dvs este normal ca sa se utilizeze de creditor toate formele de executare silita.
daca as fi girat cu o proprietate personala inteleg sa ma execute dar atunci pentru ce se mai solicita garantii in conditiile in care chiar daca nu girezi cu un bun anume ei au dreptul sa execute tot ce este pe numele tau??