Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza de flotant pentru cetățean străin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza de flotant pentru cetățean străin

Buna ziua!
Poate un cetățean străin (din afara UE) cu permis de ședere în România (soția este cetățean român) să lucreze in alt oraș față de soția sa? Daca da, trebuie să își schimbe adresa din permisul de ședere sau poate avea acces la o viza de flotant?
Multumesc anticipat!
Ares-3, moderator
Bună ziua,

Nu am suport legal concret pentru ce o să vă spun, dar părerea mea e că munca și șederea separată de familie, deci în altă localitate decât cea unde are domiciliul în România, îi poate dăuna la prelungirea permisului de ședere. Atunci se verifică dacă nu cumva căsătoria e una de conveniență, făcută doar pentru a avea drepturile membrilor de familie ai cetățenilor UE, și riscă să nu i se prelungească.

Nu este o idee bună.