avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie? ??
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie? ??

Buna seara ,sunt angajata de pe data de 3 septembrie 2017 si sunt insarcinata in 22 saptamani ar trebui să nasc pe 14 septembrie. As dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie? Seful ma ameninta ca ma da afara si ca oricum nu voi lua indemnizatia ca nu am luni .Mai am luni lucrate si inainte de acest loc doar ca este o pauza intre locuri de cateva zile...
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:15, 12 Mai 2018
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
......

In speta, cele 12 luni trebuie sa fie cuprinse in perioada octombrie 2016 - septembrie 2018.

Numai perioada septembrie 2017 - septembrie 2018 va asigura dreptul la indemnizatie.
Sa inteleg ca are dreptate ca nu pot lua indemnizatia?? Eu vorbisem cu o contabila in particular si mi a spus ca as putea lua deoarece pauza intre job uri este de 3 zile..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Reiau din mesajul anterior :

Numai perioada septembrie 2017 - septembrie 2018 va asigura dreptul la indemnizatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! tidna1-mofsyt-Gywhyk tidna1-mofsyt-Gywhyk As dori sa știu cum se calculează indemnizația pentru creșterea copilului deci eu am lucrat in 2017 din luna a 6a pana in luna a 9 apoi am făcut pauza in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu maternitate pfa dani_491 dani_491 Buna ziua, Am fost angajata cu norma intreaga pana in 12 februarie 2018, iar din luna martie am deschis un PFA. Din ce inteleg, de la 1 iulie 2018, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pfa MLCristina MLCristina Buna ziua! Sunt pfa din 7 martie 2017, cu 6 luni inainte adica din septembrie nu am mai avut contract nicaieri. Acum, sunt insarcinata si termenul e pe 1 ... (vezi toată discuția)