Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie? ??
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie? ??

Buna seara ,sunt angajata de pe data de 3 septembrie 2017 si sunt insarcinata in 22 saptamani ar trebui să nasc pe 14 septembrie. As dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie? Seful ma ameninta ca ma da afara si ca oricum nu voi lua indemnizatia ca nu am luni .Mai am luni lucrate si inainte de acest loc doar ca este o pauza intre locuri de cateva zile...
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
......

In speta, cele 12 luni trebuie sa fie cuprinse in perioada octombrie 2016 - septembrie 2018.

Numai perioada septembrie 2017 - septembrie 2018 va asigura dreptul la indemnizatie.
Sa inteleg ca are dreptate ca nu pot lua indemnizatia?? Eu vorbisem cu o contabila in particular si mi a spus ca as putea lua deoarece pauza intre job uri este de 3 zile..
Reiau din mesajul anterior :

Numai perioada septembrie 2017 - septembrie 2018 va asigura dreptul la indemnizatie.