Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin nou
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin nou

Buna ziua!

Un prieten a locuit a aproape 20 de ani in Suedia, are cetatenie suedeza si romana, acum s-a intors inapoi in tara definitiv si vrea sa isi faca buletin nou. S-a dus cu mama lui (proprietara apartamentului) la cea mai apropiata sectie de politie si cei de acolo refuza sa-i faca buletin pe motiv ca are adresa in Suedia si i-a zis sa renunte la adresa de acolo, dar nu poate sa renunte pentru ca el are casa acolo. Din ce moment are dubla cetatenie, e dreptul lui ca cetatean sa aiba buletin de Romania, inainte sa plece in Suedia a avut buletin pe adresa care locuieste cu mama lui.

Ce este de facut in situatia asta ?
Chiar nu stie nimeni ?