Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inlaturare si reconstructie gard intre proprietati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inlaturare si reconstructie gard intre proprietati

Buna ziua.
Doresc sa inlatur/scot un gard construit pe proprietatea mea (fara acordul vecinilor) si sa reconstruiesc gardul pe linia de proprietate. Am masuratori cadastrale care indica faptul ca ei au construit gardul pe proprietatea mea. Momentan ei nu sunt de acord cu inlatuirea si reconstructia gardului pe limita de proprietate. Ce as ptuea pati daca le scot gardul, le inapoiez materialele si refac gardul pe linia de proprietate?
V-ati putea alege atat cu un dosar penal cat si cu o actiune civila pe rolul instantei...
Inteleg, dar totusi gardul este pe proprietatea mea si cum as putea face sa-l mut la locul lui si sa-l reconstruiesc ? Doar prin tribunal?

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

V-ati putea alege atat cu un dosar penal cat si cu o actiune civila pe rolul instantei...

Eu cred ca, cea mai optima varianta este prin intermediul instantei...