Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amplasare gard intre proprietati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amplasare gard intre proprietati

gardul intre doua terenuri avand proprietari diferiti se amplaseaza 50%-50% pe terenul fiecaruia sau 100% la fiecare in teren?
in general fiecare e cu gardul lui.. construit pe proprietatea de vecinatate la cativa centimetri de linia abstracta din cadastru.. pentru a evita disensiuni
Între proprietăți limitrofe, contigue gardul de obicei este comun, ridicat prin eforturi comune. și va fi ridicat pe linia de amplasament comună. Dacă doriți să vă împrejmuiți singur proprietatea, este dreptul d-voastră, iar gardul ridicat va fi înspre prop. d-voastră.
Multumesc. Prin urmare, sa inteleg ca ambele variante sunt legal corecte. Ce se intampla in cazul concret in care eu mi-am ingradit deja proprietatea, considerand gard comun (50%-50%) iar intr-un viitor, vecinul care momentan nu foloseste terenul, ar putea avea pretentia sa mut gardul pentru a-si face si el un altul? Cum se aplica legea inacest caz?