Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... se poate sista furnizarea apei la bloc?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

se poate sista furnizarea apei la bloc?

rog... exista lege care interzice oprirea apei potabile la bloc?
sunt restante la bloc..
Nimeni nu este obligat sa va faca un servici daca nu il platiti.

Puteti sa cereti la as. prop. textul contractului de furnizare a apei si o sa gasiti acolo cum poate furnizorul sa va intrerupa furnizarea apei potabile.

Furnizorul chiar poate sa va intrerupa furnizarea apei potabile, pe motive de debite.
Ce poate face asociatia:
- reprezentantul legal al as. prop. va convoaca la o AG extraordinara si va informeaza de hot. furnizorului de a intrerupe furnizarea apei potabile, actiune ce afecteaza si pe proprietarii fara debite;
- tot in AG discutati si hotarati, masuri de recuperare a debitelor, actiuni impotriva proprietarilor rau platnici;
- ca sa nu va intrerupa furnizarea, hotarati ca presedintele sa se prezinte la furnizor cu o propunere de reesalonare a debitului, pe o perioada cuprinsa intre 6 luni si un an sau cum hotarati dvs.;
- va spun de pe acum ca as. prop. trebuie sa se tzina de acest plan de reesalonare, altfel riscati sa va intrerupa definitiv furnizarea, cred ca si acum sunteti penalizati de furnizor, dar riscati sa fiti actionati in instanta;
Succes!
am cerut lege .. daca exista !!! nu parere personala !!!
Davide,
"Posmagii" sunt cam tari, da?

Am cautat pe net furnizorul nostru de apa, iata ce am gasit:
Legislaţie
Actele normative care reglementează organizarea şi funcţionarea
S.C. APAVITAL S.A. Iaşi

· Legea 31/1990 privind societăţile comerciale;

· Hotărârea Consiliului Judeţean Iaşi nr. 89 din data de 21.03.2008, privind reorganizarea RAJAC Iaşi în SC APAVITAL SA;

· Actul constitutiv al societăţii comerciale APAVITAL SA Iaşi, nr. 1601 din data de 26 martie 2008;

· Certificatul de înregistrare emis de Oficiul Registrului Comerţului în data de 24 aprilie 2008 pentru societatea comercială APAVITAL SA;

· Certificat constatator nr. 29858/30.04.2008 emis de Oficiul Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Iaşi pentru societatea comercială APAVITAL SA;

· Legea nr. 51 din 8 martie 2006 serviciilor comunitare de utilităţi publice;

· Legea nr. 241 din 22 iunie 2006 serviciului de alimentare cu apă şi de canalizare ;

· Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informaţiile de interes public;

· Ordinul nr. 118 din data de 17.02.2006 prin care se aprobă eliberarea licenţei clasa I organizaţiei Regia Autonomă Judeţeană Apă Canal Iaşi RA pentru serviciul public de alimentare cu apă şi de canalizare ;

· Ordinul nr. 88 al ANRSC, din 20 martie 2007 pentru aprobarea Regulamentului-cadru al serviciului de alimentare cu apă şi de canalizare .

· Ordinul nr. 90 al ANRSC, din 20 martie 2007 pentru aprobarea Contractului-cadru de furnizare/prestare a serviciului de alimentare cu apă şi de canalizare .

· Hotărârea nr. 13 din 05 noiembrie 2010 a Adunării Generale a Asociaţilor din cadrul Asociaţiei Regionale a Serviciilor Apă Canal Iaşi ARSACIS , pentru aprobarea Regulamentului de furnizarea a serviciilor de apă şi canalizare şi a contractului serviciului public apă – canalizare al SC APAVITAL SA Iaşi.

Trebuie sa procedezi la fel: mergeti pe site-ul furnizorului dvs. si cautati legislatia care in principiu este cam la fel.
Mult succes!