Forum Discuţii juridice Executare silită ce trebuie sa fac in urmaroarea situatie
Discuție deschisă în Executare silită

ce trebuie sa fac in urmaroarea situatie

buna ziua . anul trecut m-am asociat cu cineva si am facut un srl unde suntem administratori 50%/50%. imediat dupa, am plecat din tara pentru a termina studiile iar dupa de am revenit am constatat ca asociatul meu a dat teapa la mai multe firme si acum imi vin tot felul de hartii acasa cu amenintari de procese inclusiv o instiintare de executare silita pe numele meu .Ela dat un BO dar in banca firma nu avea nici un ban . precizez ca eu nu am semnat nimic nici facturi nici contracte sau altceva , practic el s-a ocupat de tot iar acum nu mai reusesc sa-l gasesc . in cazul asta ce trebuie sa fac . multumesc anticipat .
nu ati semnat un bilet la ordin la avalist ?, sau poate a semnat el si a pus datele dvs. cautati pe portal.just.ro la judecatoria de unde apartineti introduceti o parte din numele firmei dvs. la dosare si puteti vedea procesele care vi sau intentat firmei dvs
nu am semnat nimic de fapt am copia dupa factura si BO unde este doar numele asociatului.
daca nu ati semnat ca si avalist pe BO nu veti avea nicio neplacere din partea creditorului.Oricum, ca sa contracteze credite firma unde erati asociat , asociatul celalalt trebuia sa prezinte o hotarare a adunarii generale a asociatilor(daca este prevazut in actul constitutiv al societatii) care sa ii permita sa contracteze un credit...altfel , chiar si in cazul unei proceduri de faliment sau insolvenat nu veti pati nimic....
merci frumos de raspuns .