Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere demisie producerea efectelor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere demisie producerea efectelor

O cerere de demisie din partea angajatului, trimisă angajatorului în format electronic, pe email, nedatata, nesemnată de către angajat, poate produce efecte? În ce fel? Va mulțumesc!
In ceea ce privește forța probanta a email-ului, art. 6 din Legea nr. 455/2001 prevede că prevede ca înscrisul în forma electronica (având asociata sau incorporata o semnătură electronica certificata). este asimilat înscrisului sub semnătură privata. Iar dacă aceasta este recunoscut de cel căruia i se opune, produce aceleași efecte juridice ca un înscris autentic.
Va rog, cum este o semnătură electronică certificată? Menționez că cererea de demisie a fost trimisă simplu pe email. Mulțumesc
.
Vedeti acest articol
[ link extern ]