Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cand se inscrie un imobil la cartea funciara?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cand se inscrie un imobil la cartea funciara?

Buna ziua! Am cumprat un teren in jud. Ilfov, pe care vreau sa contruiesc o casa. Am obtinut avizul de amplasament in vederea demararii procesului de construire a casei si de racordare la reteaua electrica. Nelamurirea mea este: cand trebuie imobilul inscris la cartea funciara? La finalizarea constructiei sau inainte?
Multumesc anticipat!
Imobilul se inscrie la finalizarea acestuia in baza tuturor documentelor justificative
Ce act detineti pe teren? Daca l-ati cumparat cu act de mana, si aveti titlu de proprietate in acest caz nu se elibereaza autorizatie de construire.