Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care sunt pașii care trebuie urmați pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care sunt pașii care trebuie urmați pentru achiziționarea unei locuințe prin credit ipotecar?

Bună....sânt pe pasul de a cumpăra un apartament prin credit ipotecar....am depus actele mele și a soției cu salariu la banca ,e totul în regulă ne incadram și putem obține suma ....care ar fi urmatorul pas ,trebuie să ducem actele la banca pentru a face dosarul și a primi acordul juridic al bănci sau mergem prima oara la notar?cumpărători vor că prima oara sa mergem la notar pt a face precontractul și a da avansul ,nu știu procedura,va rog să mă ajutați cu un răspuns

Ca sa fiti in siguranta ar trebui sa aveti acordul formal al bancii mai intai. Apoi in precontract se vor specifica si acele conditii pe care banca le impune si care ar putea fi indeplinite numai de /cu ajutorul vanzatorului, mai inainte ca banca sa vireze fondurile contractate.
Tot in precontract ar trebui specificat ca vanzatorul se obliga sa puna la dispozitie si acele documente pe care banca le-ar putea cere suplimentar (e mai dificil de negociat). In felul acesta, in situatia in care nu se poate obtine creditul pentru ca banca nu este convinsa de siguranta titlului, precontractul nu s-ar desface din vina dvs, deci nu veti pierde avansul.
Mulțumesc pentru răspunsul acordat

Cornelia Dayes a scris:

Ca sa fiti in siguranta ar trebui sa aveti acordul formal al bancii mai intai. Apoi in precontract se vor specifica si acele conditii pe care banca le impune si care ar putea fi indeplinite numai de /cu ajutorul vanzatorului, mai inainte ca banca sa vireze fondurile contractate.
Tot in precontract ar trebui specificat ca vanzatorul se obliga sa puna la dispozitie si acele documente pe care banca le-ar putea cere suplimentar (e mai dificil de negociat). In felul acesta, in situatia in care nu se poate obtine creditul pentru ca banca nu este convinsa de siguranta titlului, precontractul nu s-ar desface din vina dvs, deci nu veti pierde avansul.