Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am nevoie de autorizatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am nevoie de autorizatie

Demolarea zidurilor apartamentului ele fiind din gips carton .si reconstruindule din cărămidă.

Cred ca da ! Ei doresc sa se asigure si sa verifice, ca nu sunt afectate structurile de rezistenta. In astfel de situatii si manoperele se desfasoara intr-o anumita succesiune si anume umplerea peretelui demolat se desfasoara zonat in sensul ca se demoleaza doar un perete si se umple inainte de a-l demola pe urmatorul. Cel putin asa stiu eu.
Pentru demolarea zidurilor existente si o noua solutie tehnica in vederea inlocuirii zidurilor demolate aveti nevoie de un proiect intocmit de o firma autorizata (include obligatoriu calcul de rezistenta). In baza proiectului puteti cere autorizatie de ctie. de la primarie.
Lucrarile de modificare "de compartimentare provizorie nestructurala" se executa fara a fi necesara o autorizatie de construire conform L.50/91 actualizata, art.11, lit.m si Normelor metodologice ale L 50/91 actualizata (Ordinul nr.839/2009, art.18, alin.1).

Cu un proiect de la un arhitect, nu e nici o problema.