Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... autorizatie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

autorizatie

buna ziua,vreau sa repar o cladire si sa-i schimb destinatia,este vorba de un grajd.vreau sa-l repar,si sa-l mansardez.in aceasta,sa fac o hidroizolatie,reparare acoperis....etc.ce autorizatie trebuie sa cer?sau ce trebuie mai intai sa fac?va multumesc.
Nu cereti nici o autorizatie de demolare, utilizatoarea bine ca nu v-a pus sa demolati jumatate din oras, mergeti la Primarie si cei de la Urbanism va spun ce acte trebuiesc pentru mansardare, dumneavoastra pastrati amprenta vechii cladiri.
ContSters241232, utilizator
Din ce material este realizat grajdul?
Pentru executare mansardare constructie existenta ,conform L nr 50/1991 este necesar proiect tehnic, autorizatie de constructie si certificat de urbanism
Inexistenta autorizatiei de constructie conduce automat la imposibilitatea notarii modificarii constructiei la OCPI
Este din caramida,fundatie de piatra,ziduri de 50 cm,ridicat prin 1964.se prezinta bine zic eu...nu stiu cit de buna e fundatia,dar pina acum nu are deplasari de ziduri sau alte probleme.referitor la proiectul tehnic se face doar pentru mansarda sau intreaga cladire daca la partea de jos nu schimb nimic?cine decide daca se poate schimba destinatia?poate fi respinsa cererea?trebuie facuta expertiza la constructie?
Trebuie sa apelati la cineva care va poate face o expertiza a constructiei, daca este nevoie se poate sapa pe langa actuala fundatie si consolida, se pot turna stalpi de beton pentru rezistenta, etc.
Dar trebuie sa apelati la un specialist (inginer de rezistenta, arhitect) care sa mearga sa vada cladirea, ca asa cam greu.....
anul trecut am facut expertiza in constructii cu ocazia unui litigiu,iar acolo zice ca este constructie solida etc...care necesita doar reparatii de tencuiala.are vreo valoare acum pentru autorizatia de constructie sau e nevoie de o expertiza in care se specifica ca respectiva constructie se poate mansarda.nu vreau sa torn beton pe ea ...vreau din lemn,simplu fara a strica frumusetea locului