Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PROGRAM VIZITA COPIL MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PROGRAM VIZITA COPIL MINOR

Buna ziua,
Am un copil de 8 ani jumatate.Acum 8 ani fostul meu sot a fost inchis in strainatate pentru furt . Ulterior dupa 2 ani am divortat si obtinand custodia exclusiv de catre mine. Acum a iesit din puscarie si doreste sa il vada dupa cum vrea el, chiar vrea sa il las pe perioada vacantei la el ceea ce eu nu o sa accept. Se duce la scoala neanuntat. Copilul nu isi doreste desi eu mereu i-am povestit si uneori au mai vb la telefon cu tatal lui. Am fost cu copilul la el acasa sa il vada . Mentionez ca momentan nu are un job,(nu a avut niciodata)nu are domiciliu propriu(sta la parinti) si nici nu a platit pensie alimentara vreodata desi a fost obligat la plata. Daca se duce si ma da in judecata judecatorul o sa ii dea drept de vizita?
Si daca da cat?
Multumesc anticipat
Tinand cont de varsta copilului este posibil sa obtina programul aproape clasic de vizitare 2 week-enduri pe luna ,o saptamana vacanta iarna 2 saptamani vacante de vara .
Va multumesc. Deci indiferent de situatia in care el este tot o sa primeasca drept de vizita....
Si sa zicem daca copilul nu vrea sa il vada desi repet nu am vb urat despre tata lui nu i-am interzis sa vb la telefon cu el ce este de facut?
Acum in acest moment el are dreptul la vizita daca nu m-a citat in instanta pentru stabilire program? Pana cand instanta o sa stabileasca un program ,asta daca ma da in judecata, eu pot sa il duc cand pot si sa stea cat vreau eu sau chiar deloc?