avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... onorarii de succes
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

onorarii de succes

va rog sa imi rasp daca ati mai intalnit cazuri in care se cere pe calea unei actiuni separate in instanta recuperarea on de succes date avocatiulor, si daca da care e temeiul juridic al unei astfel de cerer.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters36411 , utilizator 17:20, 30 Octombrie 2009
eu.ro.lex cred ca ai inteles gresit.
era vorba de o alta actiune separata in instanta - cred ca am putea sa ii spunem actiune in pretentii - dupa ce s-a castigat procesul pentru care s-a luat on de succes
mersi zaharia
eu sunt la inceputul carierei si nu stiu ce raspuns sa ii dau clientului meu
ma tot pistoneaza de o vreme
chiar nu stiu daca as avea castig de cauza in instanta cu o asemenea cerere, dar.....incercarea moarte nu are
Pentru prea putin si aveti dreptate sa incercati. Eu asa asi proceda.
Succes si curaj!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Onorariu de succes poate fi ,,cheltuiala de judecata''? Simona Maria Simona Maria Buna ziua! Sunt avocat de putin timp si am urmatoarea situatie: am stabilit un onorariu de succes cu clientul; ajung in faza de executare si executorul imi ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata/actiune separata AL MARIN AL MARIN Buna ziua, Am o rugaminte la voi, daca puteti sa ma ajutati. Este vorba despre un dosar castigat si o chitanta platita de client care nu a fost depusa la ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata dana_ludmila dana_ludmila Obiectul dosarului - drepturi banesti (litigiu de munca). La instanta de fond am pierdut. Am castigat in recurs si am solicitat si cheltuieli de judecata ... (vezi toată discuția)