Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit si CASS venituri din cedarea folosintei ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit si CASS venituri din cedarea folosintei bunurilor

Dacă un pensionar cu pensie de 1500 lei deține și o locuință pe care o închiriază cu 550 lei lunar , cât are de plată impozit și CASS , conform noii legislații?
george-neagu, moderator
Nu are importanta ca mai aveti si acel venit din pensie. Pentru venitul din contractul de inchiriere veti depune declaratia unica 212 si veti plati impozitul pe venit 10% si pentru cass doar daca venitul net (adica 60% din totalul anual al chiriei conform contract) anual depaseste 28000 lei.