avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1153 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxa pe valoare adaugata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxa pe valoare adaugata

Buna ziua.
Am o societate noua, neplatitoare de TVA si doresc sa fac cateva tranzactii cu o firma din Turcia. Trebuie sa le livrez 2 camioane de marfa pe care le cumpar de la un producator roman.
Ma intereseaza cum procedez, deoarece firma producatoare imi factureaza marfa cu TVA. Eu cum pot recupera TVA-ul platit la achizitie?

Cel mai recent răspuns: viorel55 , utilizator 15:39, 19 Mai 2018
Daca nu esti platitor de Tva, nu poti !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Livrare anglia romania albania alphagroup alphagroup Buna ziua! Am o tranzactie mai complicata, cu urmatorii pasi: 1. O societate juridica romana achizitioneaza marfa din Anglia, deci achizitie ... (vezi toată discuția)
Caz facturare tva ue Cik22 Cik22 Societate (SRL) din Romania, platitoare TVA (neinscrisa in ROI), comercializeaza diverse produse cu amanuntul. Ocazional, o societate comerciala din UE ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara de bunuri intre firme neplatitoare de tva thebodo thebodo Buna ziua, Sunt inregistrat ca SRL neplatitor de TVA, cu achizitii mai mici de 10.000E (deci nu sunt inregistrat in Registrul Operatorilor ... (vezi toată discuția)