Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test ADN dorit de tatăl biologic după adoptarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test ADN dorit de tatăl biologic după adoptarea copilului, nerecunoscut de el, de către soțul mamei. Ce șanse are să obțină efectuarea testului?

Buna ziua! Scriu in speranta ca cineva ma poate linisti. In anul 2009, in urma unei relatii (nu de casatorie) am dat nastere unui copilas. De tatal copilului m-am despartit in luna a treia de sarcina, nu l-a recunoscut, a fost trecut pe numele meu si cu liniuta in dreptul tatalui. In anul 2015, dupa ce m-am casatorit copilul a fost adoptat de sot, avem hotarare judecatoreasca cu drepturi depline, acum ii poarta si el numele. De curand m-a cautat tatal lui biologic, dupa 9 ani s-a gandit ca vrea sa il cunoasca si sa faca parte din viata lui dar tot el a pus conditia ca vrea sa fac un test adn inainte sa il recunoasca si legal, ba chiar vrea sa ii poarte si numele. Nu la- vazut, nu i-a vorbit niciodata si nici nu i-a oferit nimic. Desigur ca nici eu si nici sotul nu suntem de acord cu nimic din cele cerute de el, nu vrem nimic de la el, doar sa ne lase in pace ca si pana acum. Copilul are acum o familie unita si fericita, nu vrem sa ii stricam linistea. Ce sanse are sa faca ceea ce a zis? Mai poate sa il recunoasca daca acum are un tata in mod legal? Poate face test adn, valabil in instanta, fara acordul meu? Ce se intampla cu hotararea de adoptie? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Manuela Rășină, administrator
Nu poate schimba de unul singur numele copilului
Carla Ioana a scris:
Ce sanse are sa faca ceea ce a zis?

Niciuna.

Prin hotărârea de adopție s-a stabilit legătura de filiație dintre soțul dvs. și copil.

Iar recunoașterea (pe care ar vrea acum să o facă pretinsul tată) este lovită de nulitate absolută, dacă s-ar recunoaște un copil a cărui filiație stabilită potrivit legii nu a fost înlăturată.

Mda. Ar putea să-și scrie vreun testament în cuprinsul căruia să recunoască copilul. Dar numai spre a-l lăsa ca amintire. De pus în ramă și cam atât. Nu va produce efecte.
romascanu, moderator
Doamna, eu as proceda mult mai simplu.
I-as spune ca nu el este tatal copilului. I-as zice ca am avut relatii cu mai multi barbati in acelasi timp si nu este el tatal.
Cu asta l-ati pune in fund -cum s-ar zice- si pentru faptul ca v-a abandonat intr-o asemenea situatie. Un nenorocit. Nu merita sa aveti nici un fel de relatii cu el, cat despre copil, mai bine lipsa asemenea tata.
Copilului ii veti spune adevarul cand va fi suficient de mare, nu acum. Lasati-l sa creasca linistit in armonie si iubirea dvs. si a tatalui adoptiv.
Dumnezeu sa va ajute.
Va multumesc din suflet, tuturor, pentru raspunsuri. Sanatate multa.
Carla Ioana, utilizator