Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul CM si CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul CM si CCC

Buna ziua,
Cum se calculeaza acum CM si CCC?
Eu in ultimele 12 luni dinaintea nasterii (inclusa luna nasterii) am lucrate doar 2 luni: 1 si 2, dupa am fost data afara pe semnatura, deci nu am drept la somaj.
Se pune ca am lucrat in ultimele 24 de luni?
Am dreptul la CM? si daca da, cum se calculeaza?
In calculul CCC-ului intra si primele 2 luni de CM care se iau inainte de nastere?
Multumesc,
Oana Oproiu
Care este data prezumata a nașterii?
1 februarie 2019
In perioada martie 2017 - februarie 2019 , trebuie sa aveti cel putin 12 luni in care sa fi realizat venituri supuse impozitului pe venit.

Daca aveti , atunci beneficiati de indemnizatia pentru CCC.