avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul CM si CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul CM si CCC

Buna ziua,
Cum se calculeaza acum CM si CCC?
Eu in ultimele 12 luni dinaintea nasterii (inclusa luna nasterii) am lucrate doar 2 luni: 1 si 2, dupa am fost data afara pe semnatura, deci nu am drept la somaj.
Se pune ca am lucrat in ultimele 24 de luni?
Am dreptul la CM? si daca da, cum se calculeaza?
In calculul CCC-ului intra si primele 2 luni de CM care se iau inainte de nastere?
Multumesc,
Oana Oproiu
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:54, 21 Mai 2018
Care este data prezumata a nașterii?
1 februarie 2019
In perioada martie 2017 - februarie 2019 , trebuie sa aveti cel putin 12 luni in care sa fi realizat venituri supuse impozitului pe venit.

Daca aveti , atunci beneficiati de indemnizatia pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt eligibila pentru indemnizatie ccc daca mi-am dat demisia inainte de a naste? irinaghi irinaghi Buna ziua, daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil Th.elle Th.elle Buna ziua! Am nevoie de niste detalii mai concrete in legatura cu indemnziatia pentru cresterea copilului. Am lucrat pana la 1 septembrie 2018 fara pauze din ... (vezi toată discuția)
Ccc dupa somaj Tinnna29 Tinnna29 Buna ziua,am lucrat la o firma din 2016 pana in august 2018 cand a intrat in insolventa,din august pana in februarie am fost in somaj,iar dupa finalizarea ... (vezi toată discuția)