Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept la mostenire

Buna dimineata, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: sunt 4 frati din care 2 au cedat in favoarea celorlalti 2 adica mama mea si sora un lot de aproximativ 4000mp si 2 case. Sora mamei a luat 2000mp si casa dar si singurul drum de acces, iar mama mea ceilalti 2000mp si casa. Nu au vrut sa ii lase sub nici o forma cale de acces in gradina mamei, deoarece casele sunt foarte aproape. Ar trebui ca mama mea sa darame o camera ca sa poata sa ajunga in gradina. Am facut sesizari la primarie, iar acestia au spus ca nu tine de ei sa facem la prefectura. Acestia din urma au spus ca daca nu ne intelegem singura cale este instanta si ca se va strica titlul de proprietate, iar dupa vor avea dreptul si ceilalti 2 frati care au cedat mamei mele si surorii ei. Este adevarat ca ceilalti 2 frati au dreptul iar asupra casei si terenului, de data ce au renuntat. In schimb ei au fost rasplatiti cu bani si bunuri, ca sa fie chit toti. Va multumesc din suflet.
Buna dimineata, se poate sa ma ajute cineva cu un raspuns. Multumesc anticipat.

Aryela a scris:

Buna dimineata, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: sunt 4 frati din care 2 au cedat in favoarea celorlalti 2 adica mama mea si sora un lot de aproximativ 4000mp si 2 case. Sora mamei a luat 2000mp si casa dar si singurul drum de acces, iar mama mea ceilalti 2000mp si casa. Nu au vrut sa ii lase sub nici o forma cale de acces in gradina mamei, deoarece casele sunt foarte aproape. Ar trebui ca mama mea sa darame o camera ca sa poata sa ajunga in gradina. Am facut sesizari la primarie, iar acestia au spus ca nu tine de ei sa facem la prefectura. Acestia din urma au spus ca daca nu ne intelegem singura cale este instanta si ca se va strica titlul de proprietate, iar dupa vor avea dreptul si ceilalti 2 frati care au cedat mamei mele si surorii ei. Este adevarat ca ceilalti 2 frati au dreptul iar asupra casei si terenului, de data ce au renuntat. In schimb ei au fost rasplatiti cu bani si bunuri, ca sa fie chit toti. Va multumesc din suflet.