Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poate forța minora?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poate forța minora?

Bună ziua. Pe acte custodia fetiței mele de 13 ani este la mama sa. Dar de 2 ani fetița se afla la domiciliul meu. Eu o cresc,este aici în Cluj la școală. De câteva zile mă amenința că ia fetița înapoi la ea in jud. Harghita. Poate să facă acest lucru,daca fetița nu vrea sa stea cu ea? Vă doresc o zi bună.

Bereschi Janos a scris:

Bună ziua. Pe acte custodia fetiței mele de 13 ani este la mama sa. Dar de 2 ani fetița se afla la domiciliul meu. Eu o cresc,este aici în Cluj la școală. De câteva zile mă amenința că ia fetița înapoi la ea in jud. Harghita. Poate să facă acest lucru,daca fetița nu vrea sa stea cu ea? Vă doresc o zi bună.
copii peste 10 ani pot fi audiati de judecator si pot decide la care parinte sa stea.

niko 71 a scris:

Bereschi Janos a scris:

Bună ziua. Pe acte custodia fetiței mele de 13 ani este la mama sa. Dar de 2 ani fetița se afla la domiciliul meu. Eu o cresc,este aici în Cluj la școală. De câteva zile mă amenința că ia fetița înapoi la ea in jud. Harghita. Poate să facă acest lucru,daca fetița nu vrea sa stea cu ea? Vă doresc o zi bună.
copii peste 10 ani pot fi audiati de judecator si pot decide la care parinte sa stea.

Deci în caz că apare cu un executor,o să fie audiată fetița? E important răspunsul, pentru liniștea sufletului meu. Vă mulțumesc.
Stimate domn, nu poate lua fetiţa cu forţa, dar vă poate purta prin procese, pe la Protecţia Copilului, poate să ceară executarea silită a titlului executoriu care prevede domiciliul la mama ei.
Dvs. trebuie să cereţi în instanţă stabilirea domiciliului fetei la dvs., arătaţi cele de mai sus şi fetiţa va fi audiată. După ce aveţi hpotărârea judecătorească, nu vă mai poate şantaja.

Bereschi Janos a scris:

niko 71 a scris:

Bereschi Janos a scris:

Bună ziua. Pe acte custodia fetiței mele de 13 ani este la mama sa. Dar de 2 ani fetița se afla la domiciliul meu. Eu o cresc,este aici în Cluj la școală. De câteva zile mă amenința că ia fetița înapoi la ea in jud. Harghita. Poate să facă acest lucru,daca fetița nu vrea sa stea cu ea? Vă doresc o zi bună.
copii peste 10 ani pot fi audiati de judecator si pot decide la care parinte sa stea.

Deci în caz că apare cu un executor,o să fie audiată fetița? E important răspunsul, pentru liniștea sufletului meu. Vă mulțumesc.
chiar si executorul trebuie sa tina cont de vointa copiului ca nu-i un televizor pe care pur si simplu il iei cu japca .

Martonze a scris:

Stimate domn, nu poate lua fetiţa cu forţa, dar vă poate purta prin procese, pe la Protecţia Copilului, poate să ceară executarea silită a titlului executoriu care prevede domiciliul la mama ei.
Dvs. trebuie să cereţi în instanţă stabilirea domiciliului fetei la dvs., arătaţi cele de mai sus şi fetiţa va fi audiată. După ce aveţi hpotărârea judecătorească, nu vă mai poate şantaja.

Mulțumesc mult de răspuns și promptitudine. Divorțul și custodia copilului a fost finalizată la Cluj. Minora a stat un an în Odorhei. După care de doi ani s-au reîntors la mine. Acum la care instanța solicit mutația domiciliului fetiței? Doar aici sunt inca nelămurit. Vă mulțumesc din suflet.