avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poate forța minora?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poate forța minora?

Bună ziua. Pe acte custodia fetiței mele de 13 ani este la mama sa. Dar de 2 ani fetița se afla la domiciliul meu. Eu o cresc,este aici în Cluj la școală. De câteva zile mă amenința că ia fetița înapoi la ea in jud. Harghita. Poate să facă acest lucru,daca fetița nu vrea sa stea cu ea? Vă doresc o zi bună.
Cel mai recent răspuns: Bereschi Janos , Alte profesii 17:01, 21 Mai 2018


Bereschi Janos a scris:

Bună ziua. Pe acte custodia fetiței mele de 13 ani este la mama sa. Dar de 2 ani fetița se afla la domiciliul meu. Eu o cresc,este aici în Cluj la școală. De câteva zile mă amenința că ia fetița înapoi la ea in jud. Harghita. Poate să facă acest lucru,daca fetița nu vrea sa stea cu ea? Vă doresc o zi bună.
copii peste 10 ani pot fi audiati de judecator si pot decide la care parinte sa stea.


niko 71 a scris:



Bereschi Janos a scris:

Bună ziua. Pe acte custodia fetiței mele de 13 ani este la mama sa. Dar de 2 ani fetița se afla la domiciliul meu. Eu o cresc,este aici în Cluj la școală. De câteva zile mă amenința că ia fetița înapoi la ea in jud. Harghita. Poate să facă acest lucru,daca fetița nu vrea sa stea cu ea? Vă doresc o zi bună.
copii peste 10 ani pot fi audiati de judecator si pot decide la care parinte sa stea.


Deci în caz că apare cu un executor,o să fie audiată fetița? E important răspunsul, pentru liniștea sufletului meu. Vă mulțumesc.
Stimate domn, nu poate lua fetiţa cu forţa, dar vă poate purta prin procese, pe la Protecţia Copilului, poate să ceară executarea silită a titlului executoriu care prevede domiciliul la mama ei.
Dvs. trebuie să cereţi în instanţă stabilirea domiciliului fetei la dvs., arătaţi cele de mai sus şi fetiţa va fi audiată. După ce aveţi hpotărârea judecătorească, nu vă mai poate şantaja.


Bereschi Janos a scris:



niko 71 a scris:



Bereschi Janos a scris:

Bună ziua. Pe acte custodia fetiței mele de 13 ani este la mama sa. Dar de 2 ani fetița se afla la domiciliul meu. Eu o cresc,este aici în Cluj la școală. De câteva zile mă amenința că ia fetița înapoi la ea in jud. Harghita. Poate să facă acest lucru,daca fetița nu vrea sa stea cu ea? Vă doresc o zi bună.
copii peste 10 ani pot fi audiati de judecator si pot decide la care parinte sa stea.


Deci în caz că apare cu un executor,o să fie audiată fetița? E important răspunsul, pentru liniștea sufletului meu. Vă mulțumesc.
chiar si executorul trebuie sa tina cont de vointa copiului ca nu-i un televizor pe care pur si simplu il iei cu japca .


Martonze a scris:

Stimate domn, nu poate lua fetiţa cu forţa, dar vă poate purta prin procese, pe la Protecţia Copilului, poate să ceară executarea silită a titlului executoriu care prevede domiciliul la mama ei.
Dvs. trebuie să cereţi în instanţă stabilirea domiciliului fetei la dvs., arătaţi cele de mai sus şi fetiţa va fi audiată. După ce aveţi hpotărârea judecătorească, nu vă mai poate şantaja.

Mulțumesc mult de răspuns și promptitudine. Divorțul și custodia copilului a fost finalizată la Cluj. Minora a stat un an în Odorhei. După care de doi ani s-au reîntors la mine. Acum la care instanța solicit mutația domiciliului fetiței? Doar aici sunt inca nelămurit. Vă mulțumesc din suflet.

Alte discuții în legătură

Domiciliu minor Dayira Dayira Buna ziua, In luna ianuarie 2013 fosta sotie a parasit domiciliul conjugal si a luat-o si pe fetita noastra in varsta de 3 ani fara a ma anunta. In luna mai ... (vezi toată discuția)
Buna ziua stau in concubinaj de 11 ani si am o fetita de 10 ani ... Fernanda2021 Fernanda2021 Buna ziua stau in concubinaj de 11 ani si am o fetita de 10 ani eu lucrez dar concubinul meu nu lucreaza si este alcoolic si agreziv.Ce sanse as avea sa castig ... (vezi toată discuția)
Urgent andreea_galben andreea_galben buna seara,as dori sa stiu si eu cum se procedeza atunci cand 2 oameni nu sunt casatoriti legitim dar au un copil.Un copil care nu este incredintat nici unuia ... (vezi toată discuția)