Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... urgent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

urgent

buna seara,as dori sa stiu si eu cum se procedeza atunci cand 2 oameni nu sunt casatoriti legitim dar au un copil.Un copil care nu este incredintat nici unuia dintre parinti.Parinti s-au despartit pe cand fetita avea doar 2 ani si locuieste cu tatal de cand s-a nascut,tatal s-a implicat in cresterea si educarea ei impreuna cu bunica,mama ei nedand nici un semn de viata 3 ani.Dupa acesti 3 ani a aparut mama fetitei si intelegandu-se cu tatal fetei au ajuns la deciza ca mama sa o ia o data la 2 sapt de sambata pana duminica.Problema este ca tatal a fost arestat in urma unui ultaj si a primit o pedeapsa de 1 an din care a executat 4 luni,iar mama fetei a aflat si a luat fetita.Precizez ca in urma cu vreo 4 ani mama il daduse in judecata pt obtinerea custodiei dar atunci cand asistenta sociala si-a facut loc mama la instanta si-a retras plangerea.Pe langa toate acestea acesta femeie a mai avut un copil cu un alt barbat pe care l-a lasat in spital.V arog sa ma invatati ce sa fac pt ca acesta femeie sa nu poata lua fetita in varsta de 6 ani,as putea sa aduca chitantele de la gradinita fetei,adeverinta de la administratorul blocului prin care reiese ca fata locuieste acolo din momentul in care s-a nascut,adeverinta de la medicul de familie a fetei precum mama nu a fost cu ea la doctor timp de 5 ani,acestea ar putea fi probe in favoarea tatalui?mama fetii a zis ca a inaintat proces si ca o sa vina citatie acasa de la tribunal,as vrea sa stiu daca ea a facut asta acum recent se poate sa prindem vacanta judecatoriilor pt a lungii procesul pt ca in octombrie se elibereaza tatal fetei.Va rog sa ma invatati ce anume sa fac si ce sanse sunt ca mama sa castige copilul?va multumesc.
In opinia mea sansele se reduc datorita condamnarii tatalui, desi exista atatea lucruri pozitive pe are le-ar putea demonstra ca le-a facut pentru fetita.
Iar daca mama poate demonstra ca ii poate fetitei asigura cele necesare si ca nu este de o calitate morala indoielnica , are sanse mai mari, cred, decat tatal.S-ar putea lua in considerare si dorinta fetitei, insa abia daca ar fi avut 10 ani impliniti ar fi fost ascultata de judecator si s-ar fi tinut foarte mult cont de dorinta ei.In astfel de situatii se urmareste, cum zice legea, interesul superior al copilului.Iar acest interes primeaza .
Nu stiu in ce calitate actionati dvs. Daca copilul este la mama, iar tatal este in inchisoare...nu vad de ce sunteti impotriva mamei. o avea si dumneai un istoric neplacut..dar nici cu tatal in inchisoare nu mi-e rsine. Prin urmare...daca aveti informatii ca mama abuzeaza fetita faceti o sesizare la Directia Protectiei Copilului.
chiar daca as putea lua de la spital un act doveditor precum si-a lasat copilul in spital?asemenea femei nu sunt declarate mame denaturate?fetita oricum vrea sa stea la tata,dar stiu ca nu potae fi audiata,ce imi recomandati sa fac?credeti ca putem prinde vacanta judecatoriilor?si sa se amane pana in sept?mai am o intrebare nu stiu daca zic bine am fost trimisa la judecatoria sectorului 6 de unde apartine mama fetei si mi- s-a spus sa ma duc la arhiva sa ma uit pe acel caiet care nu stiu cum se cheama sa vad daca este inscrisa mama copilului si sa ma uit sa vad ce fel de incredintare a dorit din cate am inteles ar fi bine sa fie in interes comun sau ceva de genul nu am inteles prea bine si ca mai este un regim de genul la urgenta poate ca spun o prostie dar nu am inteles,va rog din suflet sa ma ajutati ca suntem disperati,noi am dorii sa se poata lungii acesta treaba pana venirea tatalui acasa,am uitat sa va spun ca in momentul venirii asistentei sociale ii s-a dat un act la mana tatalui ca fata sa ramana la el,pe atunci mama statea cu parintii ei si o sora un cumnat si un nepot in 2 camere acum sta doar ea cu parinti,ce sa fac?cum sa fac?va rog din suflet
Eu sunt matusa fetitei,este adevarat este mama ei dar doar cu numele pt ca pe acesta femeie 5 ani de zile nu a interesat-o de copilul ei,nu s- gandit daca are ce sa manace,in schimb tatal ei ia oferit tot ce a avut nevoie pana acum si tot ce a fost bun iar acum ca fata a crescut ea o vrea?de ce?nu ii s-a interzis sa nu o vada dar ca mama oare nu te doare sufletul 5 ani de zile sa nu te intereseze soarta copilului tau?nu s-a implicat cu absolut ninic in cresterea ei si educarea ei,acum a asteptat sa termine gradinita ca nu cumva sa dea vreun ban....nu stiu ce fel de mama este in aceste conditii....multumesc
Deci tatal este in inchisoare acum?