Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce drepturi are tatăl in această situație ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce drepturi are tatăl in această situație ?

Buna ziua ! Am 21 de ani,iar în urma cu 4 ani am născut o fetiță. La momentul respectiv tatăl n-a vrut să o recunoască. Iar acum,tatăl fetiței dorește să se judece cu mine . Mentionez ca fetita este luata în plasament de către părinții mei ,bunicii fetei . In certificat tatal este necunoscut. Doresc sa stiu care sunt pasii de urmat deoarece ma amenință că imi va lua fata .
Acuma nu aveti ce pasi sa faceti, decat sa va cresteti dvs copilul, sa nu mai fie in plasament la parinti,
Asteptati sa va dea tatal in judecata si mai scrieti pe aici pt ce v-a dat. Oricum, de luat nu v-o ia, stati linistita, dar poate primi un program de vizita pe langa faptul ca poate exercita autoritatea parinteasca alaturi de dvs.
El dorește să o vadă, dar întrebarea mea pot sa il dau in judecata pentru ca eu aveam 16 ani când am rămas însărcinată iar el 19?
acuma sa il dati in judecata cand aveti 21? pentru ce mai exact ?
daca doreste sa o vada, o va vedea. dupa ce o recunoaste ii va fi tata.
gi-jane2, moderator
Oare pentru ce ? Pentru ca eram minoră in momentul in care eram însărcinată si el major. Si am mai discutat cu 2 avocați și mi s-a spus ca se poate numai aici vad ca e vorba despre altceva. Multumesc oricum
DianaAnd12, utilizator

DianaAnd12 a scris:
El dorește să o vadă, dar întrebarea mea pot sa il dau in judecata pentru ca eu aveam 16 ani când am rămas însărcinată iar el 19?

gi-jane2 a scris:
acuma sa il dati in judecata cand aveti 21? pentru ce mai exact ?
daca doreste sa o vada, o va vedea. dupa ce o recunoaste ii va fi tata.

Pentru a-l șicana să nu ceară timp cu minora.
alexds, utilizator