avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce drepturi are tatăl in această situație ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce drepturi are tatăl in această situație ?

Buna ziua ! Am 21 de ani,iar în urma cu 4 ani am născut o fetiță. La momentul respectiv tatăl n-a vrut să o recunoască. Iar acum,tatăl fetiței dorește să se judece cu mine . Mentionez ca fetita este luata în plasament de către părinții mei ,bunicii fetei . In certificat tatal este necunoscut. Doresc sa stiu care sunt pasii de urmat deoarece ma amenință că imi va lua fata .
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:29, 7 Ianuarie 2020
Acuma nu aveti ce pasi sa faceti, decat sa va cresteti dvs copilul, sa nu mai fie in plasament la parinti,
Asteptati sa va dea tatal in judecata si mai scrieti pe aici pt ce v-a dat. Oricum, de luat nu v-o ia, stati linistita, dar poate primi un program de vizita pe langa faptul ca poate exercita autoritatea parinteasca alaturi de dvs.
El dorește să o vadă, dar întrebarea mea pot sa il dau in judecata pentru ca eu aveam 16 ani când am rămas însărcinată iar el 19?
acuma sa il dati in judecata cand aveti 21? pentru ce mai exact ?
daca doreste sa o vada, o va vedea. dupa ce o recunoaste ii va fi tata.
Ultima modificare: Duminică, 5 Ianuarie 2020
gi-jane2, moderator
Oare pentru ce ? Pentru ca eram minoră in momentul in care eram însărcinată si el major. Si am mai discutat cu 2 avocați și mi s-a spus ca se poate numai aici vad ca e vorba despre altceva. Multumesc oricum
Ultima modificare: Luni, 6 Ianuarie 2020
DianaAnd12, utilizator

DianaAnd12 a scris:
El dorește să o vadă, dar întrebarea mea pot sa il dau in judecata pentru ca eu aveam 16 ani când am rămas însărcinată iar el 19?


gi-jane2 a scris:
acuma sa il dati in judecata cand aveti 21? pentru ce mai exact ?
daca doreste sa o vada, o va vedea. dupa ce o recunoaste ii va fi tata.


Pentru a-l șicana să nu ceară timp cu minora.
Ultima modificare: Luni, 6 Ianuarie 2020
alexds, utilizator

Alte discuții în legătură

Tatăl inexistent în certificat de naștere AnaMaria40 AnaMaria40 Buna seara. Am si eu o intrebare. Va rog sa imi răspundeți. Fiica mea de 23 de ani are o fetiță de 2 ani. În certificatul fetiței nu apare numele ... (vezi toată discuția)
Custodie Ruxandra2329 Ruxandra2329 Buna seara, Sunt mama a unei fetite de 5 ani si jumatate. Nu am fost casatorita si m-am despartit de tatal fetei in perioada cand eram insarcinata. In timpul ... (vezi toată discuția)
custodia copilului cristina282008 cristina282008 Am avut o relatie de 10 ani, din care 7 am locuit impreuna, din aceasta relatia am un copil de 6 ani. . Nici unul dintre noi nu doreste sa ajunga in instanta ... (vezi toată discuția)