Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... referitor la cererea de interventie accesorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

referitor la cererea de interventie accesorie

Sotia mea are un proces pe legea 77 - 2016 ( mentionez ca eu nu sunt parte in proces,, ap. fiind dobandit inaintea casatoriei ) si doresc sa depun o cerere de interventie accesorie. Ma puteti lamuri cum se depune aceasta cerere: o depun eu? avocatul? ( e reticient la aceasta actiune desi nu s-a castigat NICIUN proces ( mentionez ca procesul e in faza apelului ) .Ce ar trebui sa contina aceasta cerere? Multumesc pentru eventualele detalii
Pai daca aveti avocat, de ce nu va redacteaza el cererea de interventie accesorie?
Intr-adevar, poate fi introdusa si in apel si tinde sa sprijine apararea reclamantului.

Dispoziții legale:

Art. 63 Cod procedură Civilă

Intervenţia accesorie
(1) Cererea de intervenţie accesorie va fi făcută în scris şi va cuprinde elementele prevăzute la art. 148 alin. (1), care se va aplica în mod corespunzător.
(2) Intervenţia accesorie poate fi făcută până la închiderea dezbaterilor, în tot cursul judecăţii, chiar şi în căile extraordinare de atac.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat