Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fabricarea de probe. În temeiul cărui sau căror ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fabricarea de probe. În temeiul cărui sau căror articole din CPP se pot efectua cercetări cu privire la astfel de aspecte?

Buna ziua,
In temeiul carui sau caror articole din CPP se poate efectua cercetari cu privire la urmatoarele aspecte:
1. In cadrul unui dosar penal, prin ordonanta a fost admisa confruntarea partilor din dosar. Confruntarea a fost inregistrata atat video cat si audio in camera SPECIALA de ancheta sediul IPJ B. Inregistrarea fiind facuta vu echipament si au fost folesiti operatori angajati ai MAI. Au fost folosite 2 camere video ( ce inregistra din fata si din spate )
2. Confruntarea a avut loc in data de x/09/2016.
3. Partea vatamata solicita copiile acelor inregistrari ,la 2 ani dupa inregistrare., dupa solutionarea dosarului nedefinitiv prin clasare.
4 in caddrul dosarului se regasea un DVD avand 9 fisiere, ce includea confruntarea de cca .2,3 ore. Fisierere si inclusiv filarea fragmentata fusesera modificate si create la 2 zile de la confruntarea.
Cel mai grav este ca dispare din continuitatea filmarii 45 de minute in care era prezentata,de martorul suspectului in cauza, o alta varianta de adevar ce incrimina suspectul.
Acele munite nu dispar la inceput sau la sfarsit ci in timpul acestei filmari ex. La ora 14:00 incepe filmarea,la 16,00 se opreste brusc ,continua de la 16:40 si se termina la 18:00.
Ulterior aceasta filmare fiind stearsa din servarele IPJB si la dosarul penal se anexeaza un cd.
Inregistrarea a fost facuta cu 2 camere.
CD UL DE LA DOSAR ESTE FACUT CU,CAMERA 2 DAR CD-UL AFERENT CAMERI 1. NU A FOST ATASAT.
LA DOSAR NU SE REGASESTE VREUN RAPORT SAU INSCRIS CARE SA PREZINTE VREO DEFECTIUNE PROBLEMA DE NATURA TEHNICA ASUPRA ECHIPAMENTELOR DE INREGISTRARE FOLOSITE IN TIMPUL INREGISTRARII.
REPETINTREBAREA

IN TEMEIUL CAROR ART. DIN CPP SE POT EFECTUA CERCETARII CU PRIVIRE LA ASPECTELE RECLAMATE ?

Manuela Rășină, administrator
Daca s-a dispus clasarea, trebuie sa depuneti plangere impotriva ordonantei de clasare in 20 de zile de la comunicare.
Va multumesc
Faptele prezantate anterior se refera la un dosar deschis luna aceasta si in acest dosar nu a fost data inca o solutie.
Solutia de clasare data se refere la dosarul in care a avut loc acea confruntare si bineinteles ca am atacat o cu plangerere dar de 3 luni astep solutia cu privire la plangerea impotriva ordonantei de clasare.
Intrebarea se referea la incadrarea faptelor prezentate mai sus.
Eu m am gandit la
1. Compromiterea actului de justitie
2. Favorizarea faptuitorului
3.Ticluirea de probe.
4.Abuz in serviciu