avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul concediu medical

Buna ziua, sunt in concediu medical pe diferite coduri din 03.01.2018, am avut un venit brut de 2000 lei si net de 1435 lei in anul 2017. Din 19.02.2018 sunt in concediu cod 14.Pe luna ianuarie si februarie am primit un salar net in jur de 1400 lei, iar pe luna martie cu concediu cod 14 in continuare 1785 lei .A calculat gresit contabila ?Nu as vrea sa ma trezesc ca imi vor cere banii inapoi.
.
Cel mai recent răspuns: manuela25 , utilizator 10:30, 23 Mai 2018
Buna ziua,
Nu a calculat gresit contabila, Al doilea concediu medical pe cod 14 se plateste cu 100% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni, iar primul concediu medical presupun ca a fost pe cod 01 si se plateste cu 75% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni anterioare producerii riscului.
Era gresit sa fi luat mai putini bani, dar este ok cum a calculat medicalul.
Va multumesc pentru precizari. Va doresc o zi frumoasa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cm salariat nou intrat in unitate marcelctin marcelctin Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu calculul salariului pentru un angajat care are brut 1400 lei incepad cu 15 iulie 2016 cand a fost angajat la noi. Pentru ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza concediul medical 01 iulyiuly04 iulyiuly04 SUNT IN CONCEDIU MEDICAL DE PE DATA DE 26 IUNIE...SI AM CONTINUAT LUNA IULIE RESPECTIV AUGUST.PE LUNA IUNIE AM LUAT SALARIU IN JURUL LA 1000 DE LEI,PE LUNA ... (vezi toată discuția)
Baza calcul concediu medical abmail abmail Buna ziua, Cum se calculeaza baza pentru concediul medical? Incepand cu 1 dec 2015 am schimbat locul de munca. Anterior am avut un salariu brut de 6500 lei. ... (vezi toată discuția)