Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul concediu medical

Buna ziua, sunt in concediu medical pe diferite coduri din 03.01.2018, am avut un venit brut de 2000 lei si net de 1435 lei in anul 2017. Din 19.02.2018 sunt in concediu cod 14.Pe luna ianuarie si februarie am primit un salar net in jur de 1400 lei, iar pe luna martie cu concediu cod 14 in continuare 1785 lei .A calculat gresit contabila ?Nu as vrea sa ma trezesc ca imi vor cere banii inapoi.
.
Buna ziua,
Nu a calculat gresit contabila, Al doilea concediu medical pe cod 14 se plateste cu 100% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni, iar primul concediu medical presupun ca a fost pe cod 01 si se plateste cu 75% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni anterioare producerii riscului.
Era gresit sa fi luat mai putini bani, dar este ok cum a calculat medicalul.
Va multumesc pentru precizari. Va doresc o zi frumoasa.