Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SCHITA DE AMPLASAMENT ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SCHITA DE AMPLASAMENT ?

1.Mai exact ce inseamna SCHITA DE AMPLASAMENT si ce implica aceasta,se refera la o suprafata de teren si este solicitata de catre instanta de judecata,avand ca obiect eliberarea titlului de proprietate?
2.SCHITA DE AMPLASAMENT este sinonima cu schita topografica(cadastru) ?
3.Cu aproximatie,care sunt costurile(pret,etc)privind efectuarea schitei de amplsament?

Astept raspuns si pe adresa:miki70_is@yahoo.com

Cu respect,va multumesc !
miki70_is, utilizator
miki70_is a scris:
1. Mai exact ce inseamna SCHITA DE AMPLASAMENT si ce implica aceasta,se refera la o suprafata de teren si este solicitata de catre instanta de judecata, avand ca obiect eliberarea titlului de proprietate?
2.SCHITA DE AMPLASAMENT este sinonima cu schita topografica(cadastru) ?
3.Cu aproximatie,care sunt costurile(pret,etc) privind efectuarea schitei de amplsament?

Buna ziua,
1.
Schita de amplasament este, in general, un desen de mână, care indica dimensiunile principale si pozitionarea in zona de proximitate imediata (limitata la vecini) a unui bun imobil (teren, constructie). Ea contine un minim de informatii in legatura cu imobilul.
2.
Schita de amplasament nu este nici sinonima nici asemanatoare cu o schita topografica, aceasta din urma fiind mai complexa, continand informatii despre imobilul in cauza (cu toate dimensiunile masurate cu precizie), terenul si imobilele din jur, cu un grad de precizie ridicat si cu coordonate topo-cadastrale (sistem local sau sistem Sterea 70) care fac legatura cu imobilele din jur (parcela cadastrala).
Costul schitei nu se poate estima generic, ea fiind in general parte a unui raport de expertiza (constructii, topografica, etc.).
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
2.
legalmgm, utilizator
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs.
Domnului expert judiciar Eugen Marcov.

Cu deosebita stima!