Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi ITM

Buna ziua ,am un magazin la sat care nu are prea multi clienti .am angajat sotia cu orar de 4 ore ,vine clientul suna merge sotia il serveste si inchide iar magazinul.astazi mia venit control de la ITM si printre alte hartii mia cerut sa vada Pluurile(ceea ce se bate in casa peste zi ),presupun ca sa vada orele cand sa batut produsele in casa de marcat.au dreptul sa solicite asa ceva ?daca da care e sanctiunea pentru ca sa batut in casa de marcat in afara programului de lucru ?este vreo portira de iesire pentru a scapa de amenda ?multumesc anticipat tuturor celor care vor avea amabiltayea de a raspunde .
primirea la munca a unui salariat in afara programului de lucru stabilit in cadrul contractelor individuale de munca cu timp partial reprezintă "munca nedeclarata", conform art.15^1 lit.de C.mun.

Fapta este sancționată contravențional de către ITM cu amenda de 10.000 lei pentru fiecare persoana astfel identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 200.000 lei.

Art.19 din Legea 108/1999;
Inspectorii de muncă, purtând asupra lor legitimaţia şi insigna care atestă funcţia pe care o îndeplinesc în exercitarea atribuţiilor stabilite prin lege, au următoarele drepturi:
.......

c) să solicite angajatorului sau reprezentantului legal al acestuia, precum şi salariaţilor, singuri ori în prezenţa martorilor, documentele şi informaţiile necesare pentru realizarea controlului sau pentru efectuarea cercetării evenimentelor;
.......
Cornel Vasile, Consilier juridic