avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa imi iau copiii din România
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa imi iau copiii din România

Am custodie comuna cu fostul sot. Domiciliu copiiilor este la mine el are program de vizita si o pensie alimentara foarte mica. Imi pot lua copiii din România fara sa am nevoie de procuri de la el? Va mulțumesc
Buna ziua,
NU, i-ati incalca dreptul prevazut de art. 401 C.Civ. privind legaturile personale cu acestia.
Mai mult, copiii nu pot parasi teritoriul Romaniei fara acordul AMBILOR parinti.
Daca unul din parinti refuza nezustificat acest acord, el poate fi suplinit printr-o sentinta judecatoreasca.
Nu, doamnă, nu puteţi lua copiii la dvs. fără acordul tatălui lor. Dacă aveţi loc de muncă stabil, cu contract de muncă, un domiciliu cu condiţii decente, legal, dacă copiii au asigurat loc la creşă/grădiniţă/şcoală, puteţi cere suplinirea semnăturii tatălui pentru acordul de a muta copiii în ţara în care sunteţi acum.Trebuie să aveţi dovada refuzului său.
Va puteti adresa instantei de judecata, in vederea suplinirii acordului fostului sot, in vederea parasirii tarii, alaturi de minori.

Procedura este transata in regim de urgenta, ori pe calea dreptului comun.

Masura ordonantei presedintiale reprezinta o masura vremelnica, temporara,urgenta, initiata pentru a nu fi pierdute anumite drepturi.

Efectele acesteia se intind pana la ramanerea definitiva a procesului pe fond.

Il puteti notifica pe fostul sot, prealabil procesului, pentru a avea o dovada a refuzului nejustificat.

In probatiune, puteti uza de martori, inscrisuri, interogatorii.


Sederea in strainatate trebuie sa fie justificata motivata, de un loc de munca stabil, eventual bine remunerat.

Avantajos ar fi sa aveti o resedinta statornica, demonstrata printr-un contract de inchiriere.

De asemenea, va ajuta rezidenta in statul respectiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa ma transfer cu copilul in alta țară. Mary0903 Mary0903 Buna! Sunt basarabeanca cu dubla cetatenie (Ro-Md). M-am transferat si căsătorit aici in Romania cu cetățean Roman. Avem un copil de 3 ani impreuna... ... (vezi toată discuția)
Declarație acord ieșire din țară cu minor Turmav Valentina Turmav Valentina Bună seara. După divorț custodia copilului este comuna cu a fostului soț care lucrează în Olanda și nu se mai interesează de copil. Eu și copilul vrem ... (vezi toată discuția)
Neacordare accept plecare cu minor in vacanta in afara tarii florina08 florina08 Buna ziua.Ma numesc Florina si am 38 ani.Am un băietel de 9 ani si sunt divortata de 3 ani.Eu si fostul meu avem custodie comuna ptr băietelul ... (vezi toată discuția)