avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa ma transfer cu copilul in alta țară.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa ma transfer cu copilul in alta țară.

Buna!
Sunt basarabeanca cu dubla cetatenie (Ro-Md).
M-am transferat si căsătorit aici in Romania cu cetățean Roman. Avem un copil de 3 ani impreuna... între timp insa am divortat, domiciliul minorei e stabilit cu mine si custodiea comuna.
Trebuie sa mentionez si faptul ca locuinta in care stam e pe numele meu... care urmează sa o vand si sa ne transferam inapoi in Basarabia, problema insa e ca, tatăl copilului nu este deacord sub nici o forma sa imi deie acordul pt a transfera copilul cu mn.
Ce sanse am si care sunt pasii ce ar trebui sa-i fac ca sa pot dobândi, prin lege, acordul lui?
Multumesc anticipat pt raspuns!
Ultima modificare: Joi, 13 Septembrie 2018
Mary0903, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mary0903 , utilizator 23:13, 13 Septembrie 2018
Va puteti adresa instantei de judecata, in vederea suplinirii acordului fostului sot, in vederea parasirii tarii, alaturi de minori.

Procedura este transata in regim de urgenta, ori pe calea dreptului comun.

Masura ordonantei presedintiale reprezinta o masura vremelnica, temporara,urgenta, initiata pentru a nu fi pierdute anumite drepturi.

Efectele acesteia se intind pana la ramanerea definitiva a procesului pe fond.

Il puteti notifica pe fostul sot, prealabil procesului, pentru a avea o dovada a refuzului nejustificat.

In probatiune, puteti uza de martori, inscrisuri, interogatorii.


Avantajos ar fi sa aveti o resedinta statornica.



Ultima modificare: Joi, 13 Septembrie 2018
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumesc enorm, raspunsul d-voastra imi e de un mare ajutor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa imi iau copiii din românia Elena Cordoneanu Elena Cordoneanu Am custodie comuna cu fostul sot. Domiciliu copiiilor este la mine el are program de vizita si o pensie alimentara foarte mica. Imi pot lua copiii din ... (vezi toată discuția)
Evacuare fortata partenera Petrache70 Petrache70 Buna ziua. Apelez la dvs deoarece ma confrunt cu o situatie ..penibila/jenanta. Am fost casatorit in perioada 93-99, in 1996 a venit pe lume baietelul nostru, ... (vezi toată discuția)
Declarație acord ieșire din țară cu minor Turmav Valentina Turmav Valentina Bună seara. După divorț custodia copilului este comuna cu a fostului soț care lucrează în Olanda și nu se mai interesează de copil. Eu și copilul vrem ... (vezi toată discuția)