Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa ma transfer cu copilul in alta țară.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa ma transfer cu copilul in alta țară.

Buna!
Sunt basarabeanca cu dubla cetatenie (Ro-Md).
M-am transferat si căsătorit aici in Romania cu cetățean Roman. Avem un copil de 3 ani impreuna... între timp insa am divortat, domiciliul minorei e stabilit cu mine si custodiea comuna.
Trebuie sa mentionez si faptul ca locuinta in care stam e pe numele meu... care urmează sa o vand si sa ne transferam inapoi in Basarabia, problema insa e ca, tatăl copilului nu este deacord sub nici o forma sa imi deie acordul pt a transfera copilul cu mn.
Ce sanse am si care sunt pasii ce ar trebui sa-i fac ca sa pot dobândi, prin lege, acordul lui?
Multumesc anticipat pt raspuns!
Mary0903, utilizator
Va puteti adresa instantei de judecata, in vederea suplinirii acordului fostului sot, in vederea parasirii tarii, alaturi de minori.

Procedura este transata in regim de urgenta, ori pe calea dreptului comun.

Masura ordonantei presedintiale reprezinta o masura vremelnica, temporara,urgenta, initiata pentru a nu fi pierdute anumite drepturi.

Efectele acesteia se intind pana la ramanerea definitiva a procesului pe fond.

Il puteti notifica pe fostul sot, prealabil procesului, pentru a avea o dovada a refuzului nejustificat.

In probatiune, puteti uza de martori, inscrisuri, interogatorii.

Avantajos ar fi sa aveti o resedinta statornica.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumesc enorm, raspunsul d-voastra imi e de un mare ajutor!