avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... GDPR
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

GDPR

Buna seara,

As vrea sa stiu si va multumesc anticipat pentru raspunsuri daca ce face administratorul blocului incalca GDPR si daca poate fi amendat si de catre cine.

1. Imi afiseaza fara voia mea numele si prenumele la avizierul asociatiei din holul blocului, spatiu public
2. Controleaza prin firma de monitorizare video tot ce se intampla in bloc fara acordul meu, acea firma nu are acordul meu pentru a prelua imagini si a le stoca, din holul blocului
3. Camerele video din holul blocului sunt si vizibile in WIFI de catre presedinte prin parola deci si acela incalca legea, fiind persoana fizica
4. Administratorul detine fara drept arhiva asociatiei in care sunt contractele noastre de vanzare cumparare cu datele noastre personale si le tine intr-un bloc care nu are legatura cu asociatia noastra, intr-o incapere unde au acces si alte persoane nu doar el, cu acordul presedintelui si fara ca membrii asociatiei si nici eu, evident sa fi fost informati pe unde umbla actele noastre

Ce parere aveti? Incalca GDPR si ce amenda poate lua? El sau Presedintele?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:32, 2 Iulie 2018
1-Faceti solicitare oficiala la reprezentantul legal al asociatiei de proprietari sa nu vi se mai afiseze datele pe care apreciati ca sunt sensibile
2-Ati dat acord individual pentru instalare sistem supraveghere in imobilul de locuit in comun?
Daca s-a instalat sistem supraveghere in partea comuna d eimobil fara acordul dv ,sesizati oficial politia teritoriala
Ce parere aveti? Incalca GDPR si ce amenda poate lua? El sau Presedintele?

Inainte de a acuza ,parcurgeti temeinic dispozitiile in vigoare
Asociatiile de proprietari sunt exceptate de la aplicarea prev Art 6 lit.c si Art.9 alin 2, lit.d; e, din GDPR in conformitate cu obligaţiile ce decurg din OUG 97/2005

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine are dreptul de a vedea inregistrari video din bloc? Sever Simion Sever Simion Avand in vedere legea protectiei datelor cu caracter personal, as dori sa stiu, multumesc, cine are dreptul sa vizualizeze non stop cum e la noi, prin WIFI, ce ... (vezi toată discuția)
Gdpr lumifatu lumifatu Buna ziua Poate sa mi spuna un avocat daca este legal din punct de vedere GDPR ca o semnatura aflata pe un deviz sa fie afisata la avizierul blocului si pe ... (vezi toată discuția)
Ce prevede legea ?! Psihosex Psihosex Buna ziua! As vrea sa aflu, de la cineva care a instalat sistem de supravehere video, in holul de la intrare si casa scarii blocului, daca Politia trebuie sa ... (vezi toată discuția)