Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acte mașină sh
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acte mașină sh

Bună ziua,

Care sunt actele necesare pentru a cumpăra si apoi înmatricula o mașină second hand?
Va multumesc!
Raspunsul este conditionat inclusiv de zona de provenienta a vehiculului =zona Euro sau din afara UE
Acte necesare inmatriculare vehicul
-Cerere de inmatriculare
-Fisa de inmatriculare vizata la circa financiara de care apartine proprietarul
-Cartea de identitate a autovehicului (original si copie simpla)
-Actul de identitate al solicitantului (original si copie simpla)
-Copie dupa asigurarea RCA valabila
-Chitanta care atesta plata certificatului de inmatriculare (37 de lei)
-Dovada platii pentru placutele de inmatriculare
-Procura notariala, in cazul in care actele nu sunt depuse de titular