Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartamentare si indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartamentare si indiviziune

Pe un teren si cladiri sunt 3 mostenitori. Unul dintre ei are cota de 6/8 cladiri, restul avand fiecare cate 1/8 respectiv 2/4 si 1/4 1/4 teren.Au fiecare certificatele de mostenitor.
Noi vrem sa terminam cu actele, sa facem apartamentarea si as vrea sa stiu cum este cu iesirea din indiviza. Noi avem partea cea mare, iar ceilalti 2 practic ocupa mai mult decat au dreptul.
1. se face iesire din indiviza fara sa platim noi sulta pentru ei
2. trebuie ei sa plateasca pentru depasirea cotei?
3. daca se inteleg, ce taxe trebuiesc platite?
ContSters469838, utilizator
Dacă imobilul este comod partajabil puteți sa aveți fiecare partea lui din teren si construcție. Dacă nu este comod partajabil veți cere evaluarea imobilului si stabilirea sultei ce trebuie achitata celor 2 . Dacă nu o achitați se vinde la licitație si posibil sa iesiti in pierdere
Petre Enache, Avocat