Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Concediu medical
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Concediu medical

Buna ziua. Lucrez ca si cadru didactic suplinitor de 3 ani si in paralel de 5 luni la o policlinica privita de RMN si CT. Dupa foarte mult timp am reusit sa raman insarcinata. Stiu ca trebuie sa anunt la locul de munca si m ar interesa daca imi pot lua concediu medical deoarece am o sarcina grea iar in mediul in care lucrez exista riscul de radiatii. In ceea ce priveste concediul de maternitate, cand se va calcula, se tine cont atat de salariul din invatamant cat si de cel de la privat? Multumesc!
Ionela Gabriela, utilizator
Daca aveti o sarcina grea, medicul de familie sau medicul ginecolog va poate da concediu de risc maternal. Acest concediu se avizeaza de catre medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale.
Gasiti informatii suplimentare aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...