Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident rutier cu victima
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident rutier cu victima

Bună ziua,

Spuneți mi va rog, în cazul în care se produce un accident rutier în care o persoană din mașină afirma ca are dureri de cap și este transportata la spital și este trecut în chitanță de la politie art. 196, după care de spitalizare se scoate caz penal.
Incercati sa reformulati, nu se intelege nimic.
În urma unui accident rutier, sa soldat cu o victima care a cerut spitalizare din cauza unei dureri de cap. Victima este sub observație pentru 48 ore. Întrebările ar fi, dacă victima după ce depune declarație la politie și nu are pretenții se clasează dosarul? Dacă are pretenții se ajunge la proces penal conform art. 196?( Victima este pasager din dreapta.)
Daca nu depune plangere prealabila, se dispune clasarea.
Daca depune plangere si nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale trecute in CML sau o alta consecinta prevazuta la art. 194 alin. 1 c.p., se dispune clasarea.
Mulțumesc frumos

Manuela Rășină, administrator