Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Consum cannabis,citație
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Consum cannabis,citație

Bună ziua! Întrebarea mea vine după următoarea întâmplare:Am fost prins,deținând cannabis ,mai puțin de un gram iar polițistul ce mi-a întemeiat proces verbal mi-a comunicat ca in cazul cooperării,nu va fi trimisă nicio citație la adresa la care locuiesc,eu urmând să fiu sunat de la diicot pentru informații suplimentare asupra dealer-ului.
Este adevărat ce a spus domul polițist ? Voi primi o citație ? Sau doar apelul telefonic ?
Chemarea unei persoane în faţa organului de urmărire penală sau a instanţei de judecată se face prin citaţie scrisă. Citarea se poate face şi prin notă telefonică sau telegrafică, încheindu-se în acest sens un proces-verbal.
In cazul dvs, s-a deschis dosar penal si s-a inceput up in rem sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 4 din Legea 143/2000.
Veti fi citat in calitate de suspect, dupa ce se primeste rezultatul expertizei.
În cazul săvârşirii infracţiunilor prevăzute la art. 4, procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea consumatorului de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog, în scopul includerii acestuia în circuitul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri.
Deci acum trebuie să aștept doar citarea telefonică să înțeleg ? Sunt un pic îngrijorat de ce v-ați urma deoarece este prima dată când am probleme cu legea și aș vrea să știu ce ar putea să urmeze
Scrisa sau telefonica.