Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate exmatriculare si santaj
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

exmatriculare si santaj

Buna ziua, sunt student al unei universitati . In urma cu o saptamana am copiat la 2 examene . Nu am fost prins de catre cadrele didactice supraveghetoare in cursul faptului, putand chiar spune ca acestea au "permis" savarsirea acestui act. Un coleg de facultatea insa m-a vazut si mi-a atras atentia, spunand ca poate sa ma exmatriculeze prin conexiunile pe care le are cu conducerea facultatii. Regulamentul de ordine interioara al facultatii prevede faptul ca pedeapsa prin exmatriculare pentru copiat se aplica daca 1) studentul a fost sesizat ca copiaza in timpul examenului de catre un cadru didactic sau colegi si este prins in fapt 2) studentului I se va face un referat in primele 24 de ore care va fi inaintat spre conducerea facultatii, lucruri care nu s-au intamplat. Mentionez ca singura "dovada" pe care acest coleg o are asupra mea e faptul ca a fost martor ocular si o convesastie pe un grup de whatsapp in care inca 3 colegi si cu mine recunosteam fapta si spuneam ca ne pare rau. Ceilalti 3 colegi sunt insa prieteni cu acuzatorul deci daca se ajunge la conducerea eu voi fi singurul vizat. In cazul in care se ajunge la decanat si mi se propune exmatricularea, pot contesta si chiar actiona in instanta asupra acestei decizii? Va multumesc pentru timpul acordat
ContSters474987, utilizator
Eu inteleg ca atat tu cat si cei 3 colegi ati copiat.Deci daca o eventuala declaratie a acuzatorului la adresa ta s-ar baza pe discutia in grup ,i-ar viza indirect si pe ceilalti trei.
Asta teoretic .
In fapt nicio facultate la ora actuala nu renunta la vreun student,stiind fiind ca numarul de studenti,oricum din ce in ce mai mic,determina numarul de posturi didactice.
Ai mers prea departe cu gandirea,eu zic sa o lasi asa si pe viitor incearca sa inveti ptr examene.
turkn, utilizator
Ideea este ca persoana care m-a amenintat pe mine are reputatie pentru asfel de acte si anume sa denunte la conducerea facultatii cand vede ceva ce nu îi convine si a mai creat probleme pentru alti sudenti in trecut. Problema mea era daca in caz ca se intampla sa ne denunte pot/putem fi exmatriculati fara dovezi la fata locului, doar pe baza acelei conversatii . Multumesc totusi pentru feed-back .

turkn a scris:

Eu inteleg ca atat tu cat si cei 3 colegi ati copiat.Deci daca o eventuala declaratie a acuzatorului la adresa ta s-ar baza pe discutia in grup ,i-ar viza indirect si pe ceilalti trei.
Asta teoretic .
In fapt nicio facultate la ora actuala nu renunta la vreun student,stiind fiind ca numarul de studenti,oricum din ce in ce mai mic,determina numarul de posturi didactice.
Ai mers prea departe cu gandirea,eu zic sa o lasi asa si pe viitor incearca sa inveti ptr examene.

Ameninta-l si tu pentru calomnie,el nu are nicio dovada concreta.Discutia voastra pe grup este particulara si voi puteati scrie acolo orice va trece prin cap,nu inseamna ca e si adevarat.