Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate firma

Buna ziua

am infiintat o firma pe care am intentionat sa desfasor o activitate de comert cu ridicata produse lactate . AM cumparat de la o firma produse care nu le-am vandut pentru ca nu am gasit clienti si pe care in mare parte le-am donat . Sunt obligat de lege sa prezint un bilant la ANAF si alte declaratii pentru acest fapt ? Nu este suficient declaratia de inactivitate ?
Merci.
Da, veti depune la finante bilant anual. Veti inregistra in contabilitate achizitia marfii conform facturilor si apoi descarcarea din gestiune, Si cred ca mai aveti si alte cheltuieli. Nu trebuie neaparat si venituri.