Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparatorul nu mai are bani pentru notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparatorul nu mai are bani pentru notar

Buna ziua!
Am mostenit o locuinta, fiind unicul mostenitor. Am gasit cumparator, ne-am inteles la pret si am facut un antecontract de vanzare cumparare scris de mana. Mi-a achitat toata suma (exceptand 500 ron care nu ma mai intereseaza), in rate, pentru care i-am dat "chitante" de mana. Acum cumparatorul ma tot amana cu mersul la notar pe motiv ca nu mai are bani(si il cred). Eu as dori sa achizionez o locuinta cu programul "prima casa". Aveti idee cum as putea face sa nu mai figureze locuinta respectiva pe mine? Sa il dau in judecata?Asta dureaza mult. Sa ma duc cu contractul la impozite locale si utilitati? Ar fi de ajuns?
Multumesc anticipat.
Contractele sub semnătură privată (de mana) nu au nici o valoare.
Cel mult pot fi folosite ca un început de dovada scrisă, în instanță.
Fie așteptați să procure banii necesari, fie va adresati instanței și perfectati vânzarea pe cale judecătorească.