Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa autorizatie de construire
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa autorizatie de construire

Buna ziua, am nevoie de un raspuns din partea dvs. Cat ar trebui sa coste taxa pentru Autorizatia de construire? Conform Codului fiscal este parca 0,5 % din valoarea proeictului de constructie. Totusi Primaria din localitatea unde doreste construirea imobilului ne spune ca taxa este mai mare deoarece exista o Hotarare a Consiliului local care le permite sa solicite ca taxa sa fie de 2% din valoarea proiectului.....Eu pe site-ul primariei respective nu am gasit......Prin urmare, dorinta solicitantilor de a-si face o casuta este moarta din fașă....sa zicem. Este legal sa fie taxa pt solicitare AC atat de mare? Sa cer audienta la primar?

Buna ziua, cred ca am gresit topicul, rog moderatul, daca se poate, mutarea la topicul potrivit.
marylenacr a scris:

Buna ziua, am nevoie de un raspuns din partea dvs. Cat ar trebui sa coste taxa pentru Autorizatia de construire? Conform Codului fiscal este parca 0,5 % din valoarea proeictului de constructie. Totusi Primaria din localitatea unde doreste construirea imobilului ne spune ca taxa este mai mare deoarece exista o Hotarare a Consiliului local care le permite sa solicite ca taxa sa fie de 2% din valoarea proiectului.....Eu pe site-ul primariei respective nu am gasit......Prin urmare, dorinta solicitantilor de a-si face o casuta este moarta din fașă....sa zicem. Este legal sa fie taxa pt solicitare AC atat de mare? Sa cer audienta la primar?