avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa autorizatie de construire
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa autorizatie de construire

Buna ziua, am nevoie de un raspuns din partea dvs. Cat ar trebui sa coste taxa pentru Autorizatia de construire? Conform Codului fiscal este parca 0,5 % din valoarea proeictului de constructie. Totusi Primaria din localitatea unde doreste construirea imobilului ne spune ca taxa este mai mare deoarece exista o Hotarare a Consiliului local care le permite sa solicite ca taxa sa fie de 2% din valoarea proiectului.....Eu pe site-ul primariei respective nu am gasit......Prin urmare, dorinta solicitantilor de a-si face o casuta este moarta din fașă....sa zicem. Este legal sa fie taxa pt solicitare AC atat de mare? Sa cer audienta la primar?
Cel mai recent răspuns: marylenacr , utilizator 16:50, 29 Mai 2018

Buna ziua, cred ca am gresit topicul, rog moderatul, daca se poate, mutarea la topicul potrivit.
marylenacr a scris:

Buna ziua, am nevoie de un raspuns din partea dvs. Cat ar trebui sa coste taxa pentru Autorizatia de construire? Conform Codului fiscal este parca 0,5 % din valoarea proeictului de constructie. Totusi Primaria din localitatea unde doreste construirea imobilului ne spune ca taxa este mai mare deoarece exista o Hotarare a Consiliului local care le permite sa solicite ca taxa sa fie de 2% din valoarea proiectului.....Eu pe site-ul primariei respective nu am gasit......Prin urmare, dorinta solicitantilor de a-si face o casuta este moarta din fașă....sa zicem. Este legal sa fie taxa pt solicitare AC atat de mare? Sa cer audienta la primar?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoatere din circuitul agricol mihai09 mihai09 buna ziua am obtinu anul trecut in luna octombrie autorizatie de construire fara sa fiu nevoit sa scot terenul din circuitul agricol la banca imi cere sa ... (vezi toată discuția)
Formula calcul taxa autorizatie de construire crinarug crinarug Astazi am primit de la un inspector al unei primarii din Bucuresti, urmatoarea formula de calcul pentru determinarea taxei pentru autorizatia de construire ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie marimalutan marimalutan Buna ziua. Vreau sa construiesc o casa cu parter de 102mp suprafata utila si 125mp suprafata construita intr-o zona fara gaz si canalizare. Pentru a platii ... (vezi toată discuția)